![]() |
| Колаж Dir.bg |
Руският военен Александър Лунин публикува в Instagram обръщение към Владимир Путин, в което той заплашва с военен бунт, ако не му позволят да се срещне с руския президент на живо, за да може да разкаже "цялата истина за това, което се случва в момента в страната ни".
Лунин твърди, че е записал видеото, защото с него са се срещнали "представители на висши длъжностни лица от Министерството на отбраната и силовите структури", които са решили чрез него да предадат съобщение на президента. Военният твърди, че са се обърнали към него, защото Путин уж е видял друго негово обръщение, което той е записал по-рано през юни. В новото си обръщение той казва, че хиляди военни са затворени в ями и са подложени на изтезания "защото са отказали да изпълняват безсмислени самоубийствени заповеди" и да дават парите си на командирите си.
Лунин предупреждава, че ако не се срещне с Путин в Кремъл, "последствията ще бъдат много сериозни" — "армията ще насочи оръжията си срещу Кремъл". За по-малко от денонощие обръщението е било гледано над 12 милиона пъти, пише "Медуза".
Александър Лунин е младши сержант от Въоръжените сили на Руската федерация от Воронежката област, участвал в мащабната инвазия в Украйна. Както твърдят "Медуза" и "Медиазона", Лунин е воювал в състава на 150-та мотострелкова дивизия (подразделение, влизащо в състава на 8-а гвардейска смесена армия) и е бил ранен. Лунин е на 39 години — от изтеклите данни става ясно, че е роден на 25 май 1987 г. В миналото военният е имал друго фамилно име — Пустовалов, както пише изданието "Агентство". Той я е сменил с Лунин през 2023 г.
Лунин твърди, че участва в различни бойни действия от 19-годишна възраст и е преминал през няколко "горещи точки". Той също така твърди, че е бил нееднократно ранен и контузен и има сериозни здравословни проблеми.
Лунин е участвал във войната срещу Украйна като боец в доброволческия батальон "Судоплатов". Служил е в него от декември 2022 г., тоест от момента, в който това подразделение е било сформирано от назначените от Русия власти в анексирания Мелитопол. Първоначално Лунин е бил боец, по-късно е станал командир на разузнавателен отряд, а след това е оглавил разузнавателен взвод. По време на службата си, по негови думи, той се е обучил като минометчик и артилерист, а по време на"целия си договор" е служил в Курския сектор, където е претърпял контузия.
Лунин разказва, че не участва във военните действия, защото през 2025 г. е бил "изгонен" от отряда "Барс" заради видео, в което разказва как двама бойци са били изпратени на мисия без автомати. Известно е, че той е работил и в унитарното предприятие "Център за техническо развитие и услуги "Судоплатов" в окупираната част на Запорожска област. Според Лунин пенсията му като ветеран от бойни действия възлиза на 4500 рубли (около 50 евро).
В началото на 2026 г. Лунин започва да води собствен канал в различни платформи. От март в профила му в Instagram са се появили над 700 видеозаписа. Според Лунин, негови познати, които продължават да воюват, му изпращат съобщения и видеоклипове от фронта, "там има ужасяващи кадри". Той заявява, че иска да се срещне с Путин, за да му покаже тези записи.
Това, което е известно за Лунин от публично достъпни източници, не дава отговор на важния въпрос: наистина ли Лунин, който по всяка вероятност никога не е бил дори младши офицер, може да има връзки с високопоставени военни, които биха могли да го помолят да се обърне с призив към Путин — или това е негова лична инициатива? Самият Лунин заявява, че е готов да отговори на този въпрос само при среща с държавния глава в пряко предаване, пише руската редакция на Би Би Си.
Как реагираха на обръщението
В Кремъл знаят за обръщението на Лунин, съобщи прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков. "Съобщиха ни, че има такова обръщение, но все още не сме успели да се запознаем с него. Затова не бих казал нищо", заяви Песков в петък. "Има някои доста странни формулировки, първо трябва да се запознаем с тях", допълни той.
Големите държавни медии в Русия до средата на петък игнорираха видеообръщението. Сред провоенните блогъри и журналисти отзивите бяха предпазливи, а реакцията — разнородна. По-голямата част от Z-каналите и блогърите се въздържаха от пряко обсъждане на обръщението и отправения в него ултиматум, въпреки че като цяло темата за насилието на командирите в армията и оплакванията от фронта редовно присъства в дневния им ред.
Политическият анализатор Абас Галямов счита, че видеоклипът на Лунин е не толкова доказателство за подготвящ се бунт, колкото симптом на недоволство сред военните. Според него неотдавнашни закрити социологически проучвания показват, че негативното отношение към властта нараства най-бързо именно в тази среда.
"Това е най-негативно настроената група граждани. Те критикуват както властта като цяло, така и Путин в частност. Казват, че той е съсипал всичко: именно затова руската армия се е оказала технически изостанала и малко приспособена за каквото и да било", отбелязва Галямов.
В същото време, пише Галлямов, военните продължават да споменават с добро създателя на ЧВК "Вагнер" Евгений Пригожин, който поради конфликт с Министерството на отбраната тръгна на поход към Москва през юни 2023 г., както и бившия командир на 58-а руска армия генерал Иван Попов, изпратен зад решетките, като "защитници на истината".
Съобщения за изтезания, извънсъдебни екзекуции, рекети и издаване на заповеди, за които е известно, че са неизпълними, в руската армия са се появявали и преди. Руските военни неведнъж са записвали видеообръщения към командирите, военното ръководство и президента по тези теми, но досега това не е довело до никакви сериозни промени.
Може да се предположи, че посланието на Лунин е станало вирусно не само заради заплахата "да насочим оръжията срещу Кремъл": в петата година на войната в руското общество постепенно нараства умората от нея, пише Би Би Си.
По-рано тази година Виктория Боня — известна блогърка с 13 млн. абонати в Instagram — също използва жанра на видеообръщението към Путин. В него тя заяви, че президентът "не знае много неща", защото губернаторите и чиновниците не му разказват за реалните проблеми в икономиката и обществения живот. Нейното видео също събра милиони преглеждания и един милион харесвания, а от Кремъл заявиха, че няма да оставят споменатите от нея теми без внимание.
Популярността на видеоклипа на Лунин може да се обясни и с факта, че неговият автор е явен поддръжник на войната. В същото време той изразява един от най-тревожните за Кремъл сценарии: въоръжените хора от фронта могат да се окажат не източник на стабилност, а заплаха за самата власт.
Приблизително по същото време преди три години новинарските емисии бяха изпълнени със съобщения за бунта на основателя на ЧВК "Вагнер" Евгений Пригожин. Той също записа няколко видеообръщения, в които изискваше да му бъде "предаден" тогавашният министър на отбраната Сергей Шойгу и обяви въоръжен "поход за справедливост" към Москва.
След това нито Евгений Пригожин, нито други участници в похода бяха арестувани, а дело за опит за бунт не беше заведено. Но точно два месеца по-късно, на 23 август 2023 г., самолетът, в който се намираше Пригожин, се разби в Тверска област, като всички на борда, включително основателят на ЧВК, загинаха.
Скоро след "бунта на Пригожин" беше арестуван друг популярен руски военен, който открито критикуваше властите — бившият министър на отбраната на самопровъзгласената ДНР Игор Стрелков-Гиркин. През юли 2023 г. той беше задържан, а след това бе осъден на четири години затвор по дело за призиви към екстремизъм.
По късно, след публичен конфликт с висшето командване и критики към положението на фронта през май 2024 г. беше задържан Генерал Иван Попов по дело за измама, а през април 2025 г. беше осъден на пет години затвор.
По мащаб на известност и влияние Лунин не може да се сравни нито с Пригожин, нито с някой от гореспоменатите военни: доколкото може да се прецени, той действа самостоятелно, няма нито група привърженици, нито пък подкрепата на подчинени му лично подразделения.
От друга страна, показателно е, че за няколко часа се превърна в хит обръщението на малко известен блогър - човек с негероична биография, в която има тъмни петна. Съдейки по популярността на клипа, темата за произвола на фронта и недоволството от начина, по който се води войната, постепенно престава да бъде нишова, а става масова, пише в заключение Би Би Си.

