44-годишният Томас Шакновски описва в свои показания под клетва от ноември, получени от NBC, че е "завинаги травматизиран" от смъртта на 70-годишния Уилям Брайън, определяйки я като "изключително нещастен случай, за който дълбоко съжалявам".

Брайън издъхва по време на операцията, а през април повдигат обвиненията срещу лекаря. Шакновски заявява, че подобни грешки с опериране на грешен орган могат да се случат при "тежки обстоятелства". Според шерифската служба на окръг Уолтън действията на хирурга са причинили на пациента "катастрофална кръвозагуба" и смърт още на операционната маса.

По време на разпита лекарят описва настъпилия хаос, след като кървенето на Брайън станало обилно и сърцето му спряло. Шакновски сравнява ситуацията с "преливаща запушена мивка", в която се е опитвал да напипа източника на кървенето на дъното, но не е успял да различи органа, тъй като е бил твърде разстроен.

Той допълва, че след 20-минутни отчаяни опити да спаси живота на мъжа се е стигнало до фаталната грешка. След кончината на пациента хирургът се е скрил в библиотеката на болницата, за да плаче далеч от очите на персонала, чувствайки, че е подвел болния.

Разследването разкрива, че след отстраняването на черния дроб лекарят е инструктирал медицинска сестра да надпише органа като "далак" и го е вписал като такъв в следоперативните документи. По-късно той оправдава това с факта, че е бил "психически неадекватен" в момента на смъртта.

Същевременно вдовицата Бевърли Брайън е завела иск за лекарска небрежност, в който се твърди, че хирургът умишлено е скрил истината за отстранения черен дроб, за да прикрие своята безразсъдност и да избегне срама от такова безотговорно лечение.

Лекарят твърди в своя защита, че е смятал далака за двойно по-голям от нормалното заради образувание върху него, но съдебният лекар е констатирал, че органът всъщност е бил анатомично почти нормален.

Ако бъде признат за виновен, Шакновски може да получи до 15 години затвор и глоба до 10 000 долара.