събота, 6 март 2021 г.

Може ли да ни уволнят преди да излезе решението за пенсиониране

 istock 

Може ли работодател да връчи предизвестие за прекратяване на трудовия договор преди да излезе решението на НОИ за придобиване  право на пенсия за осигурителен стаж и възраст?

Съгласно чл. 328, ал. 1, т. 10 от Кодекса на труда работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работника или служителя в сроковете по чл. 326, ал. 2 при  придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, обясняват експертите от Министерството на труда и социалната политика.

Предизвестие за прекратяване на трудовото правоотношение на посоченото основание може да бъде отправено от работодателя, след като работникът е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, вкл. и при условията на втора категория труд.

Без значение е дали лицето е упражнило това свое право, като се е пенсионирало.

В случай че към момента на прекратяване на трудовия договор на посоченото основание не сте придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, е налице трудов спор, компетентен по който  да се произнесе е съдът.

Срокът за предявяване на иск е 2 месеца, считано от прекратяването, обясняват експертите от министерството.

Новините от днес и със задна дата