понеделник, 8 декември 2025 г.

МВР се отказа да си купува 285 мотоциклета с пари от глобите за шофьорите

Снимка: БТА

МВР реши да прекрати процедурата по закупуване на 285 мотоциклета за нуждите на столичната и областнитe си дирекции. Това показват документи в регистъра на обществени поръчки, публикувани в последните минути на работния ден в петък.

От министерството мотивират решението си с факта, че е постъпила само една оферта - от "Ауто Бавария" ООД за мотори БМВ. В такива случаи законът дава право на възложителя да прекрати процедурата с мотивирано решение.

"Липсата на конкуренция и състезателност създава невъзможността за съпоставка и избор на икономически най-изгодната оферта измежду други оферти, допуснати до оценка и крайно класиране, т.е. не е налице реална конкуренция, която би допринесла за постигане на оптимални параметри на договора за изпълнение на обществената поръчка", пише в мотивите.

От министерството обявяват, че нямат спешна нужда от моторите и разполагат с време да открият нова процедура с идентичен предмет.

Търгът за 285 мотоциклета беше част от най-голямата обществена поръчка на МВР, която включваше още 575 леки коли и 405 автомобила с висока проходимост 4х4 с обща първоначална прогнозна стойност 126 514 133 лв. без ДДС. 

Парите са от фонда за пътна безопасност, който се пълни от глобите за шофьорите.

Седмица по-рано от поръчката отпаднаха 575-те патрулки, за които бяха заделени малко над 60 млн. лв. Мотивът беше, че класираната на първо място оферта на "Ауто Бавария" е с най-висока цена от трите подадени.

Предложението за моторите беше за 49 488 лв. с ДДС на брой, което прави малко под 14 млн. лв.

Така от поръчката останаха само 405-те джипа, които беше избрана да достави "Бохемия Екипауто" - вносител на "Шкода", с цена 95 940 лв. с ДДС на брой - общо близо 39 млн. лв.

Общия брой на служебните леки автомобили, зачислени в щата на МВР, които са в движение, е 5383. Това показва справка на вътрешното министерство, изготвена по Закона за достъп до обществена информация по искане на граждани. 

Средният месечен разход за леките автомобили на вътрешното ведомство на територията на град София възлиза на около 18 800 лева, сочи още справката.

В МВР има 4391 длъжности за водачи, от които най-много - 2557, са за водач на специален автомобил, 1108 са за старши полицай - водач на патрулен автомобил, останалите са за други длъжности, сред които 12 водачи на БТР, 39 - за транспорт на ценности, 35 - на подемно-транспортни ценности, 70 - на самоходна техника и др.

Отделно в МВР работят 170 професионални шофьори - 78 на бусове, 70 - на автобуси, останалите - на различни класове камиони.

Новините от днес и със задна дата