събота, 15 февруари 2025 г.

"Шпигел": Европейците трябва най-накрая да проумеят, че са сами

Снимка: Getty Images

Водещите европейски политици все още се надяват, че САЩ ще принудят Путин да сключи справедлив мир в Украйна. Доналд Тръмп и неговият вицепрезидент Джей Ди Ванс вече им дадоха ясно да разберат, че ги намират за излишни.

"Заплахата за Европа, която ме тревожи най-много, не е Русия или Китай", заяви вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс на Мюнхенската конференция по сигурността. "Тя идва отвътре."

Румъния обяви изборите за невалидни, германската полиция извършваше обиски заради антифеминистки коментари, а "Алтернатива за Германия" не беше допусната до участие в конференцията по сигурността. Според Ванс Европа се отказва от основните си ценности и това вече е проблем на сигурността: "Как можем да защитаваме нещо, ако дори не знаем какво трябва да защитаваме?"

Вицепрезидентът на Съединените щати вижда в европейските правителства по-голяма заплаха от Владимир Путин, който нахлу с армията си в съседната страна. И той не вижда основание за обща отбрана. Няма да е пресилено да се говори за историческа реч.

Европейците реагират безпомощно

До самия край европейските политици се надяваха, че американската позиция по отношение на войната в Украйна може да допринесе за мирно споразумение, което няма да възнагради агресията на Путин. От тази седмица нататък с това вероятно ще бъде приключено. Европа и САЩ вече не са на една и съща страна.

Речта на Ванс се вписва в неотдавнашния телефонен разговор между президента на САЩ Доналд Тръмп и Путин. Тръмп обяви началото на преговори между САЩ и Русия за прекратяване на войната, но не обели и дума за европейците и Украйна.

Реакцията на Европа изглежда колкото безпомощна, толкова и отчаяна. Европейските политици - включително германският външен министър Аналена Баербок - се опитват да разкажат за телефонния разговор на Тръмп с Путин като за начало на мирни преговори. Те дори поставят изисквания за резултата от тях. Ясно е, че преговори в интерес на Европа няма да има.

Това се потвърждава от централното изречение, което Кремъл публикува от телефонния разговор с Тръмп: Путин подчерта, че "коренът на конфликта трябва да бъде премахнат". За Путин това е съществуването на Украйна.

Путин вече даде да се разбере това в прословутото си есе от юли 2021 г. Съвременна Украйна до голяма степен е разположена "на територията на историческа Русия". Тя е рожба на западния заговор срещу Русия. Нахлуването на Путин в Украйна и хибридната война срещу Запада показаха, че намеренията му са сериозни. Целта му е най-малкото неутрална Украйна или Украйна, управлявана от руски марионетен режим. Той иска да ликвидира Украйна като държава.

Телефонният разговор с Тръмп вероятно го е окуражил. Путин не е дал на Тръмп нищо, дори конкретна дата за започване на мирните преговори. Тръмп обаче направи щедър подарък на Путин: с телефонния разговор той повиши статуса му, на практика се отказа от претенциите на Украйна към изгубените територии, а неговият министър на отбраната Пийт Хегсет дори махна от масата членството на Украйна в НАТО.

В резултат на това мирът в Украйна е по-далечен от всякога. Дори през първата година на войната, когато руското настъпление към Киев зрелищно се провали, Украйна проведе успешна контраофанзива, а ЕС наложи драконовски икономически санкции срещу Русия с рядко срещано единство, Путин не отстъпи и на сантиметър от плановете си за Украйна. Междувременно обаче икономиката на Русия отново се развива, а на фронта има напредък, макар и бавно и с тежки загуби.

В крайна сметка подкрепата на Запада за Украйна ще бъде решаваща за войната - а тя зависи от единството на европейците и американците. Не без основание Путин от години се опитва да го унищожи. Телефонният разговор на Тръмп и речта на Ванс го приближиха с голяма крачка към тази цел: европейците са гневни на САЩ, едва ли не по-малко разделени помежду си и дълбоко уморени от войната.

Защо Путин трябва да се съгласява на прекратяване на огъня, да не говорим за мирни преговори - сега, когато военната победа е на една ръка разстояние от него?

Единствено Тръмп може да постигне това - като заплаши Путин, че ще въоръжи масирано Украйна и ще отмени всички ограничения за използване на американски оръжия, ако Путин не направи отстъпки. Но това изглежда малко вероятно.

Ванс заяви пред "Уолстрийт Джърнъл", че има както икономически, така и военни лостове за влияние върху Путин. Но икономическото влияние до голяма степен е изчерпано. Доста съмнително е, че Путин смята заплахата за военни средства - която Ванс и без това не е склонен да отправя - за сериозна. В края на краищата Тръмп винаги се е хвалил, че държи САЩ настрана от войни в далечни страни, независимо колко катастрофални са последиците за съответните държави, вижте Афганистан.

Засега малко неща подсказват, че Тръмп ще се държи по различен начин спрямо Украйна. Вместо това дипломатическата му офанзива напомня на друга външнополитическа катастрофа от първия му мандат: опита да убеди севернокорейския диктатор Ким Чен Ун да се откаже от ядрените си оръжия.

Тогава Тръмп също се похвали, че ще реши на пръв поглед нерешимия проблем. И подобно на Путин, той също даде на Ким - диктатор, който го беше поласкал - огромен политически тласък, без да получи нищо в замяна. Путин ще да е проучил внимателно този епизод.

Това не пречи на европейските политици вече да говорят за резултатите от мирните преговори с Путин. В края на преговорите трябва да има "устойчиво мирно решение, което да защитава суверенитета на Украйна и да гарантира, че Путинова Русия никога повече няма да застраши мира в Европа", заяви федералният министър на външните работи Аналена Бербок. В Мюнхен председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен призова за "солидни гаранции за сигурност" за Украйна.

Ако обаче Путин е доказал нещо, то е това, че не се интересува от договорите - нито от Будапещенския меморандум от 1994 г., с който Русия гарантира на Украйна неприкосновеността на границите ѝ, нито от международното хуманитарно право. Затова мирното решение, което Бербок има предвид, може да се състои единствено във въоръжаване на Украйна до такава степен, че Путин да не посмее да я нападне отново. Очевидният проблем е, че Путин никога не би приел доброволно такава Украйна. Да се смята обратното е чиста проба пожелателно мислене. 

Може би е разбираемо, че хората в Европа отчаяно се опитват да намерят нещо добро в бъркотията, която Тръмп създаде. Но вместо да изискват решения чрез преговори, които едва ли ще бъдат възможни с Путин, европейците трябва най-накрая да приемат истината, която се предвещава от години и сега ги удари с пълна сила: САЩ вече не се чувстват отговорни за сигурността на Европа. Крайно време е европейците да я поемат в свои ръце, дори това да им струва скъпо.

Новините от днес и със задна дата