Според доклада на Euler Hermes по време на ограничителните мерки в Европа средно спадът на индивидуалното потребление ще бъде драстичен и ще достигне до 35%. В допълнение прогнозата на експертите е, че 40% от активното население ще бъде засегнато от частична безработица, което ще доведе до намаляване на възнагражденията и съответно разполагаемите средства с от 20 до 40%. В резултат доходите на домакинствата се очаква да спаднат средно с между 8 и 16%.
Комбинацията от тези два фактора се очаква да доведе до поддържане на по-значителни спестявания дори в периода на отслабване на мерките. Прогнозата e, че след очакваното отпадане на ограниченията, в края на 2020 година резервите на домакинствата в Европа ще останат на средно ниво от 21%. Индивидуалното потребление съответно също ще остане по-ниско - с 10% до 15% под предкризното.
"В несигурни времена домакинствата стават по-чувствителни към риска и се въздържат от потребление и инвестиции. Това превантивно поведение обаче е пречка за икономиката и я задържа под потенциала й за развитие", предупреждават експертите на Euler Hermes.
Според анализа тези допълнителни спестявания обичайно остават "заключени" под формата на депозити в банките, които пък същевременно затягат политиката си за отпускане на кредити. Тенденцията за увеличаване на резервите на домакинствата се очаква да бъде по-осезаема в държави с по-съществен ръст на безработицата и по-високи нива на задлъжнялост на домакинствата като Норвегия, Швеция, Дания и Обединеното кралство.
"Ако тенденцията за увеличаване на спестяванията и ограничаване на разходите на домакинствата се задълбочи и в България, това ще има съществено отражение върху икономиката. Това е така, защото през последните години именно индивидуалното потребление беше основният двигател за развитие у нас, като в годишните си доклади ние индикирахме този дисбаланс", уточнява Камелия Попова, управител на Euler Hermes за България.
Според експертите правителствата в Европа трябва да започнат да търсят решения срещу задържането на високи нива на спестяванията на домакинствата. Някои от посоките, в които може да се случи това са създаване на работни места и подкрепа на бизнеси с мултиплицираща се стойност, повишаване на финансовата грамотност на потребителите и популяризиране на модели, които демонстрират гаранции за финансова стабилност на населението.