вторник, 17 декември 2019 г.

Блестящата Ивет Лалова и отличният Владо Илиев грабнаха "Спортни Икари"

Националната художествена галерия бе дом на традиционната церемония по връчването на годишните награди "Спортен Икар". Сред гостите бяха множество родни легенди в спорта, печелили олимпийски медали за България.

Там, разбира се, бе и президентът на Българския олимпийски комитет Стефка Костадинова, както и министър Красен Кралев.

Както бе оповестено седмица по-рано, наградата "Спортен Икар" за постижение през годината спечели биатлонистът Владимир Илиев. В началото на годината непримиримият боец от Троян постигна уникален успех, печелейки сребърен медал на 20 км от Световното първенство в Йостерсунд.
За съжаление той не успя да присъства лично, тъй като сезонът в биатлона е в разгара си. От негово име наградата получи майка му Красимира.

Най-силните аплодисменти на церемонията обаче бяха за блестящата (както обикновено) Ивет Лалова, която си заслужи специалната награда за спортно дълголетие.
35-годишната ни спринтьорка завърши 7-а в света на 200 метра, а следващото лято ще участва на своята пета поредна Олимпиада.

Всички гости пък се изправиха на крака заради най-малкият призьор - Калоян Кичуков. 11-годишният плувец получи приза "Висок спортен дух" заради невероятната си постъпка, когато с риск за собствения си живот спаси 6-годишно момче от Русия.
Заедно с него на сцената бе и 92-годишният Танчо Тенев, който спечели общо седем медала от Световното "Мастърс" първенство по плувни спортове за ветерани в Република Корея.

На церемонията бяха раздадени още много награди в най-различни категории. Стефка Костадинова награди заслужили спортисти, навършили кръгли годишнини през 2019-а.
Със специален приз на Фондация "Български спорт" бяха наградени:
- Европейският шампион по вдигане на тежести Божидар Андреев
- Радослав Панталеев, спечелил бронз от Световното първенство по бокс за мъже
- Световният вицешампион по кану-каяк Ангел Кодинов

- Европейският шампион по бокс в различни възрастови групи Уилям Чолов.
Призът за "Отбор на годината" взе националният отбор по баскетбол за жени до 20 години със старши треньор Таня Гатева. Момичетата заслужиха наградата със спечелената титла от европейското първенство в Дивизия Б и промоцията за елита.
В категорията "Млад и талантлив спортист" бяха отличени световната и европейска шампионка по модерен петобой Светла Згурова (17 години) и Йосиф Миладинов (16 години). Плувецът взе бронзов медалист на 50 метра бътърфлай от Световното първенство за юноши.

В категория "Достойно представяне" бяха наградени световната шампионка по самбо Мария Оряшкова, световният шампион на 1500 метра от първенството по лека атлетика за спортисти с увреждания Християн Стоянов и европейска шампионка, и световна вицешампионка по борба - Тайбе Юсеин.

Призът в категория "Впечатляващо представяне" взе младата фехтовачка Йоана Илиева, спечелила бронз на сабя от Световното първенство за девойки.
Момчил Караилиев получава наградата за Феърплей. Лекоатлетът помогна на съперника си Борис Линков при инцидент при приземяването му в скока на дължина по време на националния шампионат за мъже и жени. След това Линков спечели бронз, а Караилиев остана четвърти.

Грамоти получиха медалистите от Европейските игри в Минск и от Европейския младежки олимпийски фестивал в Баку, а с плакети бяха наградени техните треньори.
Красен Кралев връчи почетни плакети на ММС на 24 медалисти от Европейските "Мастърс" игри в Торино, Италия.