Държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви, че Украйна и Европа ще бъдат част от "същинските преговори" за прекратяване на войната в Украйна , като даде знак, че преговорите на САЩ с Русия тази седмица са шанс да се види колко сериозно руският президент Владимир Путин иска да постигне мир, предаде Ройтерс.
Американският първи дипломат омаловажи опасенията на Европа, че ще бъде изключена от първоначалните преговори между Русия и САЩ, които ще се проведат в Саудитска Арабия през следващите дни (според някои информации това ще се случи във вторник). В интервю за Си Би Ес Рубио заяви, че преговорният процес все още не е започнал сериозно и ако разговорите напреднат, украинците и другите европейци ще бъдат включени в тях.
По-рано в неделя Ройтерс съобщи, че американски представители са връчили на европейски официални лица въпросник, в който се пита, наред с други неща, колко войници биха могли да допринесат за прилагането на мирно споразумение между Украйна и Русия.
Говорител на Държавния департамент на САЩ заяви, че Вашингтон "ясно е заявил, че очакваме европейските партньори да поемат водеща роля в създаването на силна рамка за сигурност и очакваме техните предложения".
Ето и въпросите, отправени към САЩ, според документа, видян от Ройтерс.
- Каква според Вас е подкрепената от Европа гаранция за сигурност, която ще послужи като достатъчен възпиращ фактор за Русия, като същевременно гарантира, че този конфликт ще завърши с трайно мирно решение?
- Кои европейски и/или трети държави според Вас биха могли или биха желали да участват в такова споразумение? Има ли държави, които според вас биха били незаменими? Би ли била Вашата страна склонна да изпрати свои войски в Украйна като част от мирното споразумение?
- Ако въоръжени сили от трети държави бъдат изпратени в Украйна като част от мирно споразумение, какъв според вас трябва да бъде размерът на такива сили, ръководени от Европа? Как и къде биха били разположени тези сили и за какъв период от време?
- Какви действия трябва да са готови да предприемат САЩ, съюзниците и партньорите в случай на руско нападение срещу тези сили?
- Какви изисквания за подкрепа от страна на САЩ, ако има такива, счита вашето правителство за необходими за участието си в тези споразумения за сигурност? По-специално, какви краткосрочни и дългосрочни ресурси смятате, че ще бъдат необходими от САЩ?
- Какви допълнителни способности, оборудване и възможности за поддръжка Вашето правителство е готово да предостави на Украйна, за да подобри преговорната си позиция и да увеличи натиска върху Русия?
- Какво друго е готово да направи Вашето правителство за засилване на санкциите срещу Русия, включително по-силно прилагане на санкциите и по-ефективно насочване към трети страни, подпомагащи Русия в световен мащаб?
Европейските служители работят по нов голям пакет от мерки за увеличаване на разходите за отбрана и за подкрепа на Киев, съобщава Блумбърг. Според служители, запознати със ситуацията, плановете за разходите няма да бъдат обявени преди изборите в Германия на 23 февруари, за да се избегне разпалването на спорове преди вота.
Европейските лидери са натоварени със задачата да съживят военната мощ на континента след близо 80 години, в които те по същество са прехвърлили голяма част от сигурността си на САЩ.
Ситуацията е спешна, тъй като Тръмп се стреми да сложи край на конфликта в Украйна, а европейските служители се притесняват, че президентът Владимир Зеленски може да принуден да сключи катастрофална сделка, ако не успеят бързо да разработят план за осигуряване на военната му подкрепа.
Според запознати с разговорите, администрацията на Тръмп е заявила на европейските служители, че иска прекратяване на огъня в Украйна до Великден.
Някои служители заявиха, че темпото на преговорите, които ще започнат тази седмица в Саудитска Арабия с участието на висши американски и руски служители, е амбициозно и потенциално нереалистично. Постигането на решение до края на тази година е много по-вероятно, смята един от източниците, като добави, че те все още са в режим на изчакване.
Очаква се френски и британски представители (на срещата на върха в Париж днес) да обсъдят до каква степен лидерите са готови да съобщят на САЩ, че са готови да изпратят мироопазващи войски в Украйна като част от споразумението. Един от тях заяви, че това е част от предложението за европейски гаранции за сигурност, дори ако някои страни не желаят да го направят.
Потенциален източник на финансиране биха могли да бъдат замразените руски активи на стойност 300 млрд. долара, държани предимно в редица европейски държави.
Конфискуването на тези активи беше една от централните теми в Мюнхен, а американските официални лица дадоха ясно да се разбере на европейските си колеги, че Конгресът няма да одобри повече допълнителни пакети от помощи за Украйна.
Въпреки шокиращата атака на вицепрезидента Джей Ди Ванс срещу европейските правителства в петък, американските официални лица подчертаха, че са изпратили голяма делегация на високо равнище в Мюнхен и това трябва да се приеме като знак, че САЩ не изоставят Европа.
Представители на САЩ заявиха, че според тях европейските служители са чули сигнал за събуждане и онези държави-членки на ЕС, които не са искали да увеличат разходите за отбрана, започват да усещат натиск да се променят.