Германската телевизия САТ 1 излъчи журналистическо разследване за условията, при които работят българи и румънци в германска кланица. Материалът разкрива злоупотребите, които авторката Яна Бернхард нарича модерно робство.
В интервю за Нова телевизия тя разказва за разкритията и за трудностите по време на разследването. Според нея сънародниците ни работят при нечовешки условия на труд и вършат работа, която нито един германец не би поискал да прави.
Всичко започва през 2020 година. Германия е разтресена от голям скандал. В кланицата на "Клемент Тьонис" избухва най-големият взрив на коронавирус в цяла Европа. Заразени са над 2000 души. А почти 7000 от служителите на концерна са под карантина.
Този скандал обаче изважда на бял свят друг, пазен в тайна години. Екипът на Яна Бернхард тръгва по следите му.
"Стана ясно, че в завода работят българи и румънци, които са принудени да изкарват хляба си при нечовешки условия. Всъщност огнището на COVID беше пряко свързано с факта, че хората живеят при ужасни условия - натъпкани в малко жилищно пространство. Има случаи на осем до десет души и повече, наблъскани в един апартамент", разказа Бернхард.
"Нямаше никакво разстояние между хората в столовата, нямаше къде да седнеш. Беше ми мъчно за тях, защото толкова време са стояли прави на поточната линия и после няма дори къде да си починат", разказва свидетелка.
"Започна разследване срещу компанията "Тьонис" и нейното ръководството. Беше заведено дело за телесна повреда по непредпазливост и нарушаване на законите за защита от инфекции. Нечовешките условия на труд и живот предизвикаха голяма вълна от възмущение, въпреки че за тях се знае от години. Намеси се и политиката. Бяха направени законови промени, за да се подсигурят договорите на работещите", разказа Яна Бернхард.
След големия скандал за първи път от много време пред камерите застава и собственикът на кланицата милиардерът Клемент Тьонис. И обещава промяна.
"Разбира се, цяла Германия се довери на тези думи и се надяваше, че Клеменс Тьонис ще удържи на думата си. Ние като журналисти трябваше да проверим това", обясни Яна Бернхард.
Работят по случая повече от година и половина. И доказват, че думите, нямат нищо общо с действията.
"Година след обещанията нищо не се беше променило или поне не достатъчно. Разговаряхме с безброй хора. Посетихме апартаментите им и срещнахме голяма вълна от страх. Много български и румънски работници, не посмяха да говорят с нас. Беше ни мъчно за тези хора. Това ни даде допълнителна мотивация. Показахме, че нищо не се е променило по отношение на условията на работа и живот. Забранено е ходенето до тоалетна, забранено е да се яде и пие в халета на фабриката. Това е разрешено само по време на почивките, а те са твърде кратки. Срещнахме хора, които бяха отслабнали с над 20 килограма за много кратко време, защото просто нямаха възможност да ядат. И всичко това е записано в трудовия договор. Законно е, но е нечовешко", разказа още Бернхард.
"Оборотите, на които трябваше да работим, бяха нечовешки. До мен е припадала колежка", разказва журналистката.
"И разбира се, това не са единствените оплаквания. Заснехме една от работничките в кланицата, която накрая дори не си получи заплатата. Не повярвахме, че тя е изолиран случай, защото много други работници също са ни разказвали, че заплатите не винаги се изплащат", разказа журналистката.
За да разследват случая вкарват в кланицата на Тьонис журналист под прикритие. Тя е българка. На 38. Наричат я Милена. В името на сигурността й, пазят в тайна истинската й самоличност.
"Тя е журналист с две висши образования. И е събирателен образ на много източноевропейски работници, които са минали по този път. Въпреки двете си дипломи, тук тя беше работила във фабрика и верига за бързо хранене, защото това все още е по-добрата алтернатива от това да бъдеш безработен в родната си страна макар и с диплома. Самата аз толкова често съм си задавала въпроса: "Защо работниците изобщо търпят всичко това, а отговорът винаги е един и същи. Те си казват: "Нямам никакви перспективи в моята страна" - точно това ни отговори и Милена", разказва разследващата журналистка.
"Тя искаше да каже истината на обществото, защото животът в Германия все още е толкова възхваляван в медиите у вас. "О, елате в Германия, спечелете добри пари там". Но истината е, че хората там, поне ако говорим за месната индустрия, наистина са експлоатирани", допълва Бернхард.
Всичко е легално, заплатите на пръв поглед растат. С това обаче се увеличават и наемите, които работниците са длъжни да плащат на фабриката.
"В някои случаи те им искат два до три пъти повече, в по-сериозните случаи дори четири пъти повече, отколкото предполага обичайният индекс за наем в града. Това е престъпление в Германия", обясни Яна Бернхард.