вторник, 15 декември 2020 г.

Дължа ли потребителска такса за лечение от личния лекар по телефона?

 Дължа ли потребителска такса за лечение от личния лекар по телефона?

Въпрос на читател: Карантиниран съм, с положителен тест за ковид. След като ми бяха изписани медикаменти от личния лекар, той ми заяви, че трябва всеки ден да изпращам данни за температурата и състоянието си. Това след края на карантината ще се таксува като прегледи и съответно заплатено. Това записано ли е в наредба или всеки лекар си решава сам?

За общопрактикуващите лекари има т.нар. “Капитационно плащане” - за брой записани пациенти, а не както е при специалистите - за преглед. Телефонните консултации влизат в задълженията на общопрактикуващия лекар.

Здравноосигурените заплащат т.нар. потребителска такса на лекаря съгласно разпоредбата на чл.37, ал.1 от Закона за здравното осигуряване, която гласи: “

За всяко посещение при лекаря или при специалиста по дентална медицина, както и за всеки ден болнично лечение, но не повече от 10 дни годишно, хората по чл.33 заплащат суми, определени с постановление на Министерския съвет”.

Лекарят задължително издава финансов документ (касова бележка) за всяка заплатена от пациента сума./zdrave.to

Новините от днес и със задна дата