
Ето какво гласи изявлението:
Инсталациите за кислород не представляват съоръжения с повишена опасност. Тези съоръжения са описани и изброени изчерпателно в глава 5, чл.32 от Закона за техническите изисквания към продуктите.
Поради тази причина над тези инсталации не се осъществява технически надзор. На второ място - инсталациите за кислород в стаите на лежащо болните в болничните заведения (където е настъпил трагичния инцидент) също не са съоръжения с повишена опасност и на тях не се осъществява технически надзор по смисъла на цитирания законов текст.ДАМТН осъществява технически надзор на стационарно монтирани съдове, работещи под налягане за съхранение на течен кислород, посочват от агенцията.
С такива съдове са оборудвани повечето големи болнични заведение в страната. В УМБАЛСМ "Н.И.Пирогов" има два такива съда за течен кислород. Те са инсталирани в отделно помещение. Съдовете се проверяват по план веднъж на четири години. На съдовете е извършен технически преглед в установения срок и заключението е "годни за експлоатация", посочват от агенцията.
В позициянта си от ДАМТН подчертават, че трагичният инцидент не е настъпил в резултат на неизправност на тези съдове.
Ръководството на Държавна агенция за метрологичен и технически надзор изказва своите съболезнования на близките и роднините на двамата пациенти, загинали тази нощ при трагичния инцидент в Пирогов".
Припомняме, че пожарът възникна във Второ вътрешно отделение на болницата. Стана ясно също, че то е било без сигнално-известителна система за реагиране при пожари. Причина за това е била липсата на отпуснати средства за нейното инсталиране.