четвъртък, 13 август 2026 г.

Службите на крак заради сигнал за боен снаряд в морето край Тюленово

Снимка: Областна администрация в Добрич

Сигнал за плуващ предмет в морето край Тюленово, който прилича на боен снаряд, вдигна на крак всички служби в Област Добрич.

Съобщението е подадено от мъж на телефон 112, малко след 10 часа тази сутрин, съобщиха от Областната администрация в Добрич.

Сигналът е препратен към Министерство на вътрешните работи и "Морска администрация". Към мястото пътува и областният управител Руслан Томов, който ще огледа ситуацията и мерките, които компетентните институции ще предприемат.

В района вече са служители на "Гранична полиция" и на Областна дирекция на МВР. Очаква се да пристигнат и служители от "Морска администрация".

От първоначалните огледи, по информация на дежурните по отбранително-мобилизационна подготовка в община Шабла, предметът е на около 100 метра навътре в морето и плава в посока юг - Шабла. Оприличаван е на стартов двигател на ракета.

Морето е бурно, по прогноза на НИМХ днес вълнението е 3 - 4 бала.

Предприемат се действия за точно идентифициране на боеприпаса и неговото обезопасяване.

На 18 септември 2023 г. специализиран екип на Военноморските сили обезвреди чрез контролиран взрив безпилотен летателен апарат с прикрепен към него боеприпас, открит на скалите край Тюленово. Сигналът бе подаден на тел. 112 на 17 септември 2023 г. в 21:40 ч. от гражданин. Поради тежката повреда на боеприпаса бе взето решение той да бъде унищожен на място. 

 

Новините от днес и със задна дата