| СНИМКИ: Окръжна прокуратура-Бургас |
Четирима мъже, сред които и бивш футболист от Бургас, са задържани при специализирана операция заради открити над 250 килограма марихуана в складова база в село Зимница.
По оперативни данни на разследващите групата е пласирала наркотиците в Турция с помощта на хеликоптер, открит в едно от халетата на базата.
Стойността на иззетата марихуана е 2 милиона евро по цени на съдопроизводството, а пазарната ѝ стойност е многократно по-голяма.
Трима от участниците са хванати в момент на претоварване на наркотиците от един камион на друг в зърнената база. Досъдебното производство е образувано преди два месеца и половина, а в акцията са участвали служители на ДАНС, ГДБОП и Окръжната прокуратура.
По отношение на откритата авиационна техника Данчо Желев от ДАНС заяви: "По наш предварителен анализ вероятно хеликоптерът е използван за международен трафик на наркотици, като предстои изясняване на ролята му"
Разследващите обявиха, че откритият хеликоптер е без обозначителни знаци, изяснява се кой е неговия собственик. Галин Костов зам.-директор на ГДБОП уточни, че същото по вид въздухоплавателно средство е засичано да пресича българо-турската граница преди 2 години. Той обясни как е задържан и лидерът на групата, който първоначално успява да избяга. Оперативните данни сочат, че става дума за бивш бургаски футболист, играл в Нефтохимик и Черноморец.
По наша информация може би беше разбрал за акцията и се оттегли с цел укриване в посока София. След оперативни действия той бе задържан на входа на София и предаден на прокуратурата.
На четиримата задържани са наложени постоянни мерки задържани под стража. Повдигнати са им обвинения за организирана престъпна група за разпространение на наркотици и държане на наркотични вещества.
Окръжният прокурор Георги Чинев подчерта, че усилията в посока борбата с разпространение и държане на високорискови вещества ще продължат с още по-голям интензитет и занапред.
