петък, 11 юли 2025 г.

ЕС затяга условията около Унгария и Словакия с нови правила за финансиране

 

Европейската комисия се готви да затегне контрола върху страните, които нарушават демократичните норми, като обвърже отпускането на милиарди евро с придържането към европейските стандарти.

Това означава, че правителства на държави като Унгария и Словакия които са нарушили правилата на ЕС за върховенството на закона, рискуват да изгубят милиарди от централния бюджет на Съюза.

В новия бюджетен план на ЕС за периода 2028-2034 г., който трябва да бъде публикуван идната сряда и ще даде началото на поне няколкогодишни преговори, ще бъде разширена обвързаността между плащанията и спазването на върховенството на закона, според документ, видян от Politico. Досега само части от бюджета в размер на 1,2 трилиона евро бяха обвързани с подобни условия.

Очаква се този ход да изостри напрежението между Комисията и унгарския премиер Виктор Орбан, който е изправен пред реалната опасност да загуби властта след 15 години управление на изборите през 2026 г. Отношенията му с институциите на ЕС и други правителства са напрегнати заради неговата проруска и авторитарна политика, припомня изданието.

Макар че ЕС вече предприе мерки срещу Унгария и задържа част от финансирането ѝ, а Орбан усложнява европейските усилия за санкции срещу Москва, в следващия бюджет ще бъде въведена унифицирана система за условност за всички фондове на ЕС, сочи документа. Тя предвижда европейските средства да се спират само за държавни институции и правителства, които нарушават върховенството на закона, демократични права или независимост на съдебната власт. Парите обаче ще продължават да достигат директно до крайните бенефициенти — например университети, неправителствени организации, студенти, граждански проекти, болници и други.

Целта е да се избегне сегашната практика, при която някои държави-членки "могат да пренасочват инвестиции между различни програми, за да избегнат определени условия", става ясно още от документа.

Няколко страни от ЕС вече са изразили подкрепа за затягане на връзката между финансирането и върховенството на закона в своите позиции пред Комисията. Финландия например излиза със становище, че "регламентът за условност трябва да се прилага за всички фондове на ЕС."

От своя страна Унгария отговаря, че тези правила "позволяват произволен политически натиск в области, които нямат връзка със защитата на бюджета на Съюза", а Словакия, която също е била критикувана за проблеми с върховенството на закона, подкрепя тази позиция.

Загубени милиарди и натиск върху Орбан

Унгария вече губи 18 милиарда евро финансиране, което беше замразено заради нарушения на европейските закони през последните години. Орбан, който води анти-ЕС кампания, едва ли ще направи ходове за разблокиране на средствата преди изборите. 

Според дипломат от ЕС, Комисията използва вътрешнополитическата слабост на Орбан — който изостава в социологическите проучвания зад консервативния си проевропейски съперник Петер Мадяр — за да прокара по-строги правила. Тъй като националните правителства няма да гласуват по новите регулации преди 2027 г., има вероятност Орбан вече да не е на власт, когато бъде приет бюджетът.

Според представители на Комисията евентуално правителство, ръководено от Мадяр, би нормализирало отношенията с Брюксел и би приложило необходимите реформи, за да получи достъп до блокираните средства.

"Умна условност" и защита на гражданското общество

Според новия план, всяко нарушение на върховенството на закона ще бъде директно свързано със съответното финансиране, което ще бъде замразено. Това означава например, че субсидиите за фермери няма да бъдат застрашени, ако правителството се отклонява от демократичните норми, но програми за студентски обмен могат да пострадат, ако има нарушения на академичната свобода.

Комисията иска финансирането да достига директно до крайните получатели — НПО, университети и други организации — независимо от поведението на правителството.

Либералната група в Европейския парламент Renew дори настоява тези средства да се предоставят директно на гражданското общество, заобикаляйки централните правителства.

"Ние поставяме ясни условия: няма пари от ЕС за автократи, но продължаваме да подкрепяме гражданското общество," заяви председателката на Renew Валери Хайер.

Все пак така наречената "умна условност" среща критики, че намалява стимулите на националните правителства да провеждат нужните реформи.

Очаква се еврокомисарите да обсъдят въпроса в извънредни разговори за бюджета този уикенд.

Новините от днес и със задна дата