Колкото по-глупав е човек, толкова по-активно се хвърля в политически разпри. Това не е обидно предположение, а основен извод от мащабно изследване, публикувано в престижното британско научно списание Nature. Авторите му Сайфудин Ахмед и Мухамад Масуд от Технологичния университет "Нанянг" в Сингапур доказват, че ожесточените спорове в социалните мрежи действат като магнит за хора с нисък интелект и изявени антисоциални черти.
Според проучването най-активни в дигиталните окопи са три основни групи. Начело са психопатите - те постоянно търсят конфликти, защото онлайн средата им позволява безнаказано да манипулират, провокират и доминират. Веднага след тях са нарцисите, които се хвърлят в дискусиите, гладни за внимание, възхищение и подхранване на собственото си его. Най-многобройна е третата група - хората с по-ниски когнитивни способности. Те са най-уязвими, защото лесно се подвеждат от провокации, реагират импулсивно и често спорят агресивно, без да вникват в същината на проблема.
Изводът на учените обобщава нелицеприятна картина - колкото по-нисък е интелектът, толкова по-висок е градусът на политическия спор.
Изследването разкрива, че хората с високи когнитивни способности и развито критично мислене са склонни да избягват онлайн политическите свади. Те могат по-добре да анализират информацията, да претеглят рисковете и да не се поддават на емоционални провокации. За тях участието в подобен тип "диалог" е загуба на време и енергия.
В същото време дигиталната среда се оказва перфектна за групите, чиито представители намират по нещо специално за себе си в онлайн конфликтите. Психопатите, например, я използват като своя площадка за упражняване на контрол. Тяхната безстрашна и егоцентрична природа ги привлича към конфликтните зони, където могат да сеят хаос и да се наслаждават на съперничеството. Нарцисите пък виждат в споровете идеална сцена за самоизтъкване. Всяко харесване или споделяне на техен коментар засилва чувството им за значимост и ги кара да бъдат още по-гласовити. Най-податливи на техните манипулации и на общата агресия са хората с по-нисък интелект. При тях липсва критичният филтър, който да оцени достоверността на информацията. В резултат на това те реагират импулсивно, често агресивно, и влизат в спорове, без да разбират напълно сложността на темата.
Към това учените добавят и притеснението, че другите участват във важни и интересни събития, а ти си извън тях. Този страх кара много хора да се включват в дискусии не защото имат мнение, а просто за да не се чувстват изолирани, което допълнително влошава качеството на разговора.
В крайна сметка изследването потвърждава едно неприятно, но важно наблюдение - качеството на дигиталната демокрация е сериозно застрашено, защото най-шумните гласове в нея често принадлежат на хората, които са най-малко способни на разумен дебат.
Научния труд в оригинал можете да прочетете ТУК >>