![]() |
Снимка: AP/БТА |
Днес се навършва една година от смъртта на Алексей Навални. През годината след смъртта му на 47-годишна възраст руската опозиция не успява да се обедини за борба срещу президента Владимир Путин, отбелязва Асошиейтед прес.
Миналата година на този ден - 16 февруари, руските власти обявиха, че опозиционният лидер е починал в отдалечена руска наказателна колония "Полярен вълк", където изтърпяваше присъда. Съпругата му Юлия обвини за смъртта му руския президент Владимир Путин. Руските власти отричат да са замесени.
Възпоменателни служби в Москва и Берлин
Днес възпоменателни служби ще има в Москва и в Берлин, където живее Юлия Навалная. Вдовицата на един от най-яростните критици на Кремъл обяви конкурс за мемориал на гроба на съпруга си в руската столица. Във видео обръщение тя заяви, че мемориалът ще бъде място на надеждата и силата.
"Това ще бъде място на надеждата и силата за всички, които вярват в принципите и мечтаят за една прекрасна Русия в бъдеще".
Кандидатстваха стотици идеи, най-вече от Русия, отбелязва ДПА. По-рано този месец Навална обяви, че се е спряла на три предложения, които е пуснала за гласуване, като същевременно отправи молба за финансиране на изграждането на скулптурата от камък, припомня БТА.
Одобреният проект за надгробен паметник на руския опозиционен лидер Алексей Навални ще бъде обявен днес. Вдовицата на руския опозиционер покани всеки, който има възможност, да присъства на възпоменателната служба в памет на съпруга ѝ днес в момериалната църква "Кайзер Вилхелм" в германската столица Берлин.
Германският канцлер Олаф Шолц също отдаде почит на Навални. "Путин се бори брутално със свободата и нейните защитници. Това правеше работата на Навални още по-смела. Неговата смелост промени нещата и стига далеч отвъд смъртта му", написа канцлерът в "Екс".
В София - билборди пред Руското посолство
У нас общинските съветници от "Демократична България" в Столичния общински съвет обявиха, че ще сложат два билборда пред Руското посолство във връзка с годишнина от убийството на Алексей Навални.
Освен това те правят предложение и внасят доклад за преименуването на част от улица "Латинка", където се намира Посолството на Руската федерация в София, с името - улица "Алексей Навални". "Това би било и естествено продължение на вече именуваната алея "Героите на Украйна" отново пред руското посолство", аргументират се вносителите на доклада.
От началото на руската пълномащабна инвазия в Украйна започна паневропейска кампания за преименуване на улици и площади в различни столици и градове. Кампанията призовава улиците, на които се намират посолства или консулства на Руската федерация, да бъдат преименувани в знак на подкрепа за Украйна и противниците на Путин в самата Русия. Преименувани улици вече има в Лондон, Торонто, Тирана, Вилнюс, Осло, Рига, Прага, Рейкявик, Стокхолм, Краков, Гданск и други.
Година след смъртта на Навални руската опозиция не успява да се обедини
Харизматичен борец срещу корупцията и политически враг номер едно на
Владимир Путин, Навални беше обявен за "екстремист" от руските съдилища.
През годината след смъртта му на 47-годишна възраст руската опозиция не
успява да се обедини за борба срещу президента Владимир Путин,
отбелязва Асошиейтед прес.
Обявена извън закона у дома и действаща в изгнание в чужбина, тя не успя да формира единен фронт и ясен план за действие срещу Кремъл. Вместо това съперничещите си групировки си разменят обвинения, които някои разглеждат като усилия да се дискредитират взаимно и да се борят за влияние.
Смъртта на Навални е "точка, от която няма връщане назад" и оставя невъзможна за запълване празнина, казва Олег Иванов, поддръжник на опозицията, който е напуснал Русия след нахлуването ѝ в Украйна през 2022 г. и живее в Лос Анджелис. "Алексей беше единствената надежда, че Русия има, поне потенциално и хипотетично, някакъв значим лидер, който би могъл да обедини всички хора, желаещи да променят нещо в нашата страна, в нашия живот", подчертава Иванов в интервю за АП.
"Страхувам се, че не е останал никой, който би могъл по някакъв начин да се противопостави" на Кремъл, добави той.
Навални е вторият опозиционен лидер, чиято внезапна смърт шокира Русия и света. През февруари 2015 г. видният политик Борис Немцов беше застрелян на мост близо до Кремъл само няколко дни преди той, Навални и други да поведат масов митинг против управлението на Владимир Путин.
През 2020 г. Навални беше отровен с нервнопаралитично вещество, за което обвини Кремъл, който винаги е отричал да е замесен. Семейството и съюзниците му се бориха той да бъде транспортиран до Германия за лечение и възстановяване. Пет месеца по-късно той се завърна в Русия, където веднага беше арестуван и хвърлен в затвора за последните три години от живота си.
Но дори зад решетките, в невероятно тежки условия на постоянен натиск и наблюдение, Навални намираше начини да предава посланията си. Популярните му акаунти в социалните мрежи редовно се обновяваха със саркастични коментари за живота в затвора и политически изявления.
Властите обявиха смъртта му, обявена на 16 февруари 2024 г., за естествена - резултат от внезапно покачване на кръвното налягане и хронични заболявания. Семейството и съюзниците му отхвърлят това и настояват, че той е бил убит по заповед на Кремъл - обвинения, които властите отричат.
Десетки хиляди хора присъстваха на погребението на Навални в Москва на 1 март, рядка проява на неподчинение в страна, в която всеки уличен митинг или дори единични протести често водят до незабавен арест, отбелязва АП.
В продължение на дни след това хората носеха цветя на гроба му.
Фондацията за борба с корупцията, създадена от Навални, продължава да разобличава корупцията в Русия в цветисти видеоклипове и от време на време организира протести в чужбина, осъждайки президента Путин и войната в Украйна.