![]() |
Снимка: AP/БТА |
Протестиращи студенти пяха с часове до късно снощи по улиците на сръбския град Крагуевац, възприеман от тях като символ и средище на върховенството на закона, предаде БТА.
В Крагуевац на 15 февруари 1835 г. е приета първата конституция на сръбското княжество, известна като Сретенската конституция, защото в същия ден Сръбската православна църква отбелязва празника Сретение Господне.
В 9 ч. сутринта местно време студентите организираха 15-часова блокада на Крагуевац, като манифестират и пеят студентският химн, популярни песни от протестите срещу бившия юголидер Слободан Милошевич и рецитират стихотворения на сръбски класици в Деня на сръбската държавност.
Заедно с младите хора в блокадата се включиха известни фигури от артистичните и интелектуалните среди на Сърбия, които се обединиха в тяхна подкрепа и споделиха мнението, че през последните три месеца в балканската страна се пише история.
Студентите протестират вече над три месеца заради рухналата козирка на гарата в Нови Сад, при което загинаха 15 души, а двама бяха тежко ранени. Протестиращите обвиняват управляващите в корупция и непотизъм, довели до некачествен ремонт на гарата и до последвалата трагедия.
От над два месеца студентитe от цяла Сърбия блокират университети и организират протестни акции с искане да бъде установено кой носи отговорност за рухването на козирката в Нови Сад, както и институциите да започнат да си вършат работата.
Крагуевац е един от университетските градове в балканската страна.
Днес акциите на студентите там продължават, като включват и почистване на града след 15-часовата блокада.
Прочитът на Вучич - опит за "цветна революция"
Междувременно на националния празник на Сърбия президентът Александър Вучич държа реч пред свои привърженици, пристигнали организирано с автобуси в малкия северен град Сремска Митровица, предаде кореспондентът на БТА в Белград Теодора Енчева. Според Вучич е в ход опит за "цветна революция" и обвини неназовани силови центрове, "инвестирали три милиарда евро" за неговото сваляне от власт и за разрушаването на Сърбия.
Вучич уточни, че опитът за цветна революция се случва, защото Сърбия гледа на Косово като на своя територия и "не се е съгласила да капитулира".
Сръбският държавен глава каза още, че се правят опити за "намаляване на икономическата мощ на Сърбия" и отцепване на автономната северна област Войводина.
По думите му страната няма да налага санкции на Русия, а официален Белград иска приятелски отношения с Китай и "иска да се присъедини към Европа".
В речта си Александър Вучич се обърна без да споменава имена или държави и каза: "вие трябва да ни уважавате по същия начин и толкова, колкото ние уважаваме вас."
"Само не ни пречете да бъдем такива, каквито сме. Ние не искаме нищо друго, освен с достойнство и гордост да носим сръбските си имена и фамилии", допълни Вучич отново безадресно.
Сръбският държавен глава призова протестиращите студентите "да мислят за бъдещето си" и че могат да обявят, че са постигнали победа, защото всичките им искания са изпълнени.
На митинга в Сремска Митровица присъстваха председателката на сръбската Скупщина Ана Бърнабич, премиерът в оставка и министрите му, лидерът на босненските сърби Милорад Додик и представител на сърбите в Черна гора.
По време на събитието беше обявено, че е приета декларация, която потвърждава неделимостта на северна автономна област Войводина от територията на Сърбия.
Декларацията идва на фона на опасенията на Вучич, че протестиращите студенти, "подклаждани от опозицията", отправят призиви за придобиване на по-широка автономия на Войводина.
Междувременно студентите отбелязват днес националния празник на Сърбия в Крагуевац, където организират 15-часова блокада на града, възприеман от тях като символ и средище на върховенството на закона.
На 15 февруари 1835 г. в Крагуевац е приета първата сръбска конституция след многовековно турско владичество.
Студентите протестират вече над три месеца заради рухналата козирка на гарата в Нови Сад, причинала смъртта на 15 души, а двама тежко ранени все още са на лечение.
Протестиращите обвиняват управляващите в корупция и непотизъм, довели до некачествен ремонт на гарата и до последвалата трагедия.
Нови Сад е административният център на автономната област Войводина, за която сръбският президент обяви декларацията за неделимост днес.