петък, 18 юни 2021 г.

Не пропускайте мащабната оперна гала „Вива Пучини“ тази събота в Летния театър

 Не пропускайте мащабната оперна гала „Вива Пучини“ тази събота в Летния театър

Бургаските музикални празници "Емил Чакъров", осъществявани от Държавна опера  –  Бургас и Община Бургас ще продължат с четвъртото събитие от богатата им програма - мащабната оперна гала „Вива Пучини“ в събота – 19-и юни, събота, от 20.30 часа на сцената на Летен театър.

Маестро Иван Кожухаров е известен с неоспоримия факт, че превръща всеки концерт и спектакъл, дирижирани от него, в музикално-естетско събитие.

Тази година фестивалът „Емил Чакъров“ започна за първи път през м. юни, а не през м. юли, както обикновено. В съботната вечер солистите, оркестърът и хоровият състав на Бургаската опера ще изпълнят едни от най-известните арии, дуети, ансамбли и хорове от творчеството на великия италиански композитор Джакомо Пучини. Сопраните Йоана Железчева, Мария Цветкова-Маджарова, Нона Кръстникова, тенорите Даниел Дамянов и Яни Николов, баритонът Александър Крунев и басът Делян Славов ще представят на сцената на Летния театър емблематични Пучиниеви шедьоври, познати и обичани от почитателите на класическата музика, а и на по-широката аудитория. Диригент на  хоровия състав, който ще внесе мащабно звучене и нюанси на драматизъм, характерен за творчеството на Пучини, е Невена Михайлова. Концертмайстор е Йордан Ковачев.

В богатата програма ще прозвучат: Интермецо от операта „Манон Леско“, в изпълнение на оркестъра на Държавна опера – Бургас,  Ария на Манон от същата опера, която ще бъде представена от сопраното Йоана Железчева. Тя ще пее и в дует от II-ро действие на „Манон Леско“ с тенора Даниел Дамянов. Сопраните Мария Цветкова-Маджарова и Йоана Железчева ще изпълнят фрагменти от операта „Турандот“, заедно с Даниел Дамянов, баса Делян Славов, баритона Александър Крунев, тенорите Любомир Тодоров, Милен Динолов и хоровия състав на Бургаската опера. Прословутият дует на Тоска и Скарпия от I-во действие на операта „Тоска“ ще представят Нона Кръстникова и Александър Крунев. Ария на Тоска „Vissi d’arte” ще изпълни Йоана Железчева. В програмата на оперната гала ще прозвучат фрагменти от една от най-популярните опери на Пучини – „Мадам Бътерфлай“: Ария на Бътерфлай, в изпълнение на Нона Кръстникова и Ария на Пиркентон, която ще изпее младият тенор Яни Николов.

Партитурите на гениалния Пучини са характерни с лирична музикална концепция – искрено-топла мелодика, бликаща емоционалност, романтични оттенъци и драматизъм. Музиката на Пучини изобилства от мелодични арии, дуети и ансамбли, в които се отразяват с психологическа вещина образите на героите. Важна роля в цялостната постановка е отредена и на оркестъра, а лайтмотивите се проявяват в тъканта на сценичното действие в зависимост от душевните състояния на героите.

Билети за оперната гала „Вива Пучини“ можете да намерите на касата на Операта, на каса „Часовника“ /пред хотел „България“/, на касата на Летния театър – преди събитието, както и в мрежите на Eventim и Grabo.

 * Според изискванията на Министерството на здравеопазването, на Летен театър – Бургас ще бъдат взети всички необходими противоепидемични мерки. Допустимият капацитет на присъственост  е 50 %.

 ** Ръководството на Държавна опера – Бургас си запазва правото да извършва промени в програмата.

 За диригента:

ИВАН КОЖУХАРОВ - главен диригент на Държавна опера – Бургас

Роден през 1950 г. в гр. Трявна. Деветгодишен започва да свири на цигулка. По-късно преминава на виола, понеже иска да сформира квартет, а в града никой не владее този инструмент.

Със специалност „виола“ завършва Средното музикално училище „Проф. Веселин Стоянов“ в Русе. Две години следва в Българската държавна консерватория /днес Нaционална музикална академия – София, теоретичен факултет, виола при проф. Александър Нейнски и хорово дирижиране при проф. Васил Арнаудоов.

От 1971 г. изучава Оперно-симфонично дирижиране, като ученик на професорите: Шерман, Робинович, Арвид и Марис Янсонс, в Държавната консерватория „Н. А. Корсаков“, Санкт Петербург, Русия, която завършва през 1976 г. като първенец на випуска. Дипломният му спектакъл на операта „Сватбата на Фигаро‘ от Моцарт е заснет от Съветската телевизия – Москва.

По време на следването си работи един сезон в Ленинградския театър за музикална комедия – Операта, с който гастролира в градове на Русия и Естония, и преподава в Института за театър, музика и кино.

Военната си служба отбива в ШПЗО – Враца, а след това като диригент на Представителния ансамбъл на БНА – София. Още като войник започва работа в Държавна опера – Бургас, където е назначен, след уволнението си от армията, през 1978 г.

Там поставя оперите: „Вълшебната флейта“ и „Сватбата на Фигаро“ от Моцарт, „Риголето“ и „Отело“ от Верди, „Порги и Бес“ от Гершуин, „Селска чест“ от Маскани, и балетите: „Тривърхата шапка“ от Мануел Де Файя и „Ромео и Жулиета“ от Сергей Прокофиев.

През 1985 г. преминава в Държавна филхармония – Бургас, където е, последователно, диригент, Главен художествен ръководител и директор. Обогатява репертоара на оркестъра с произведения на: Брукнер, Малер /всички симфонии, включително грандиозната Осма симфония –  с два оркестъра, пет хора и осем солисти – всичко над 320 души/, Онегер, Барток, Стравински, Прокофиев и други.

При създаването на ОФД, през 1999 г. е негов музикален директор, е след разтурването и преобразуването му, през 2008 г. – диригент е главен диригент на Операта. За кратко  работи в ОФД – Русе.

През 1979 г. е полуфиналист на конкурса на фондация „Херберт фон Караян“ в Западен Берлин, а през 1980 г. лауреат и носител на Grande Prix на името на Бела Барток от Третия международен конкурс за диригенти на Унгарската телевизия в Будапеща. На следващата година участва във филма, посветен на 100-годишния юбилей на композитора, произведен от телевизия на САЩ, Канада и Унгария.

Дирижирал е всички български оперни театри и симфонични оркестри /без Пазарджик/, всички унгарски симфонични оркестри, както и такива в Германия, Чехия, Полша, Румъния, Сърбия.

Работи в Националните оперни театри в София, Прага, Будапеща, Белград и Скопие, а също и с Националните симфоничен оркестри и филхармонии в София, Братислава /Словения/, Кайро /Египет/, Хавана /Куба/, Никозия /Кипър/, Оркестъра на Чешкото радио в Прага, Президентския оркестър в Анкара /Турция/, Държавния оркестър в Солун /Гърция/.

От 1999 г. до 2001 г. е диригент на Държавната опера в Измир /Турция/, с която участва във фестивала в Аспендос. По същото време дирижира и Операта в Мерсин.

През 2005 г. работи в оркестъра Prima La Musika в Гент /Белгия/, с която участва във Фландърския фестивал.

От 1997 г. редовно дирижира двата оркестъра на Държавната филхармония „Д. Д. Шостакович“ в Санкт Петербург, с които гастролира в различни градове в Русия.

С Филхармонията на Бургас гостува във Франция и, многократно, в Италия и Испания, а с Операта – в Германия и Швейцария, с оперите „Трубадур“, „Отело“, „Фалстаф“ и Quattro Pezzi Sacri от Верди,  и на фестивала на остров Родос – Гърция с Девета симфония на Бетовен и Реквием на Верди.

В Испания гастролира и начело на Пловдивската филхармония, а в Италия – с Пловдивската опера /“Аида“ от Верди/.

Съвместно с Arts Academy – Рим, провежда диригентски курсове в Бургас и Анцио, Италия.

През 2005 г. работи в оркестър Prima la Musika  в Гент /Белгия/, с който участва във Фландърския фестивал.

Дирижирал е Нов камерен ансамбъл в Camerata classica, София, с които записва поредица CD за DIVERRIMENTO – Виена.

Записва филмова музика за SIF – 309 в Първи студио на БНР – София и за Digital Records – Рим, с Лондонския симфоничен оркестър в прочутото студио Abbey Road в Лондон.

Носител на орден „Кирил и Методий“ – II степен, три Златни лири и Кристална лира на CMTДБ за постановката на „Графиня Марица“ в ДМТ „Стефан Македонски“. Почетен гражданин на Бургас.

Новините от днес и със задна дата