сряда, 20 май 2020 г.

През лятото ще разширят пристана на острова, за да стане по-удобен и безопасен / Снимки

* Това по никакъв начин няма да попречи на посетителите, ще се работи в ниското

Община Бургас сключи договор и осигури необходимото финансиране за разширяване пристана на остров Света Анастасия. Това ще се случи като част от проекта "Силата на водата". Другите дейности по него включват реставрация на църквата "Св. св. Кирил и Методий", обновяване на инфраструктура и създаване на етнографска експозиция в рибарското селище Ченгене скеле, закупуване на ново корабче за туристически пътувания, обособяване на музей на минералната вода в "Акве калиде".

Всичко изброено има една цел - Бургас да стане още по-привлекателен за туристите, което да налее допълнителни средства в икономиката му, а едновременно с това градът да съхрани своите традиции и знакови обекти за бъдещето.

Строителните дейности в акваторията на острова трябва да бъдат извършени на два етапа в периода юни - октомври. Община Бургас ще се постарае да ги организира така, че те никак да не притеснят посетителите. Света Анастасия ще очаква и посреща гости през цялото лято.

Ориентировъчно казано, ще се работи под Лекарната, на разстояние от Гъбата, която няма да бъде засегната по никакъв начин, както и никоя друга от забележителностите на острова. Даже напротив - очаква се с изпълнението на проекта да бъде защитена от ерозия неговата скалиста основа.

С изграждането на новия пристан ще бъде удължен периодът за посещение на острова. Той ще осигури по-безопасно акостиране, а при лошо време ще е убежище за малки плавателни съдове.

Съществуващият в момента пристан е разположен в зона, подложена на интензивно морско вълнение. Той е с ограничени размери - 29 метра, 2 корабни места. При силен вятър и вълнение достъпът до острова е опасен или невъзможен. Пристанът не може да служи за убежище на малки плавателни съдове, заварени от буря в морето.

Съгласно разработената концепция за реконструкция и разширяване, е предвидено удължаване на съществуващия кей с 5 метра в южна посока, оформяне на предпазна каменно-насипна "шпора" с бронировка от тетраподи след удължениeто, както и изграждане на нов кей срещу стария с дължина 38 метра. Това ще е съпроводено с инсталиране на електрическо оборудване, ВиК, навигационни елементи и всички дейности, необходими за осигуряване на самостоятелното функциониране на съоръжението.  


* Остров Света Анастасия е с вулканичен произход. В резултат от въздействието на вятъра и вълните, през вековете са се появили скалните му образувания - Гъбата, Дракона, Портата на слънцето, Пиратския кораб. Островните брегове са каменисти и недостъпни. Достъп има само от югозападния край, където се намира сега съществуващият малък пристан.

Островът за пръв път е нанесен на картата на Черно море от холандския картограф Николаос Витсен през XVII век. През 1889 г. е изграден фар от френска компания.

Първоначално той е бил монтиран на железен стълб, издигащ се на 40 метра над морското равнище. При хубаво време светлината му се е виждала на 10 мили. През 1912 г. в северната част на острова са положени основите на новия фар. За първи път той е запален на 13 юни 1914 г. и вече повече от 100 години продължава да обслужва корабоплаването в района.

Почти целият остров е обкръжен с риф, който в южния си край е широк 1,5 метра, а дълбочината му е 5 метра. В близост до северния и източния бряг има надводни камъни, около които дълбочината рязко намалява. От 2001 г. островът е със статут на културно-историческа забележителност.

Още снимки


Новините от днес и със задна дата