Макар и опаковките са не са такъв проблем като да стоиш до човек, който кашля и киха, "струва си да се замислим за възможна зараза, когато хващаме кутията с пица или пластмасова опаковка", каза проф. Дохърти, който преподава в университета в Мелбърн.
Коронавирусът пребивава върху картон и хартия до 24 часа, а върху пластмаса - до девет дена.
Най-добрият подход към картонените опаковки е да сме внимателни. Добре е, когато храната се извади, кутията да се изхвърли веднага и ръцете да се измият, съветва Дохърти.
Що се отнася до пластмасовите опаковки, профeсорът препоръчва храната да се премества в собствена кутия и отново ръцете да се измият. Възможно е също кутиите да бъдат напръскани с децинфекциращ спрей.
Според друг учен, Тимъти Нюсъм от университета в Сидни през пандемията е разумно плодовете и зеленчуците да се мият със сапун.
"Трябва да помним, че всяка повърхност е потенциално заразена" - обясни Тимъти Нюсъм.
Според професор Дохърти е добре маските да се отпускат под брадичката, ако човек е на открито. Той има и друг довод, освен да подишаме чист въздух - маските лесно се навлажняват и това увеличава риска от заразяване.
Питър Дохърти печели Нобелова награда за медицина или физиология през 1996 г. за описването на механизма, с който левкоцитите откриват и унищожават клетки, заразени с вируси.