вторник, 12 ноември 2019 г.

Оцеляла картина от пожара в ателието на Георги Баев е част от експозицията "Непоказвани творби"


Изложбата е подредена в галерия Баев. Откриват я тази вечер /12 ноември/ от 18.00 часа.
Иво Баев си спомня любима фраза на баща си: "Somos hombres, senor, no somos traidores! "(Мъже сме, господине, не сме предатели)
Непоказвани творби на големия художник Георги Баев са включени във впечатляваща експозиция, посветена на 95 години от рождението му. Картините са част от личните колекции на сина на художника Иво Баев и верните приятели на твореца Илко Бонев, Стефан Корадов, Кольо Кехайов, Руси Куртлаков, Георги Велков, Георги Долапчиев, Георги Райков и други. Сред картините има и оцеляла в пожара в ателието на художника през  1983 година.

"Баща ми често споменаваше фраза от един мексикански филм. И тя се е запечатала в съзнанието ми - Somos hombres, senor, no somos traidores! ( в превод - Мъже сме, господине, не сме предатели). Той беше благородник по душа - видеше ли някой, който има талант, веднага му подаваше ръка." - спомня си синът му Иво Баев в навечерието на рождения ден на твореца - 9 ноември.
Неподражаемият майстор на четката Георги Баев успява да създаде уникална лична колекция от свои произведения. Талантливият художник е бил безкрайно щедър към своите приятели и винаги е намирал повод да им подари свои картини. Произведенията се подреждат в изложба за първи път.

На откриването ще присъстват много от приятелите му - Георги Райков, Кольо Кехайов, Живко Иванов и други. В непринуден разговор те ще си припомнят лични случки и преживявания с Георги Баев.
Входът на експозицията "Георги Баев. Непоказвани творби" е свободен.
Можете да я разгледате до 10 януари 2020 година.
Георги БАЕВ е роден в Бургас на 9 ноември 1924 г. През 1949 г. завършва специалност живопис в Художествената академия в  София, в класа на акад. Илия Петров и проф. Дечко Узунов. До 1960 г. работи предимно графика и сценография в кукления театър в Бургас. Първото му международно признание е през 1957 г. на 6-ия световен младежки фестивал в Москва. Следват десетки участия в България и в чужбина, много отличия, членство в СБХ, почетен член и член-кореспондент на Австрийското обединение на художниците "Кюнстлер хаус", на Японската асоциация на художниците "Ника-кай"... Тежък момент в неговия живот е 1983 г., когато запалват ателието му и при пожара изгаря всичко. Това го амбицира и още на следващата година показва композициите "Агресия", "Апокалипсис сега", "Обикновен фашизъм", "На другия ден след атомната бомба", "Удавник", "Спомени", превърнали се в събитие. По-късно платната са изложени във Виена и проф. Петър Вундерли заявява, че това са произведения на един от големите хуманисти на Европа и света. През 1986 г. Баев става носител на Хердеровата награда на Виенската академия за изкуства.

Новините от днес и със задна дата