Разполагат ли американските власти със списък на богати и известни личности, които са били клиенти на Джефри Епстийн и неговата мрежа за трафик на хора с цел сексуална експлоатация, включително малолетни? Прикрива ли американската администрация данни за замесените в скандалния случай?
Този въпрос се превръща в най-голямата ябълка на раздора между Доналд Тръмп и част от последователите му дотук. Американският президент призова Министерството на правосъдието на САЩ да публикува всички документи, свързани с покойния милионер. Само ден преди това обаче той нарече скандалния случай с Епстийн "скучен" и допълни, че не разбира защо "някой би се интересувал от него". Проблемът за Тръмп е, че от него се интересува точно кръгът, който го лансираше и поддържаше години наред - на почитателите на конспиративни теории и крайнодесните инфлуенсъри.
Кои имена присъстват в списъка на Епстийн?
Епстийн и предполагаемият списък с неговите клиенти представлява интерес за голяма част от привържениците на американския президент. От години представители на движението MAGA (Make America Great Again) разпространяват различни теории за милионера, спекулират за негови връзки с представители на Демократическата партия и твърдят, че смъртта му в затвора не е самоубийство, каквато е официалната версия на властите. Сега както те, така и демократите, настояват за публикуване на всички документи.
В предизборната си кампания Тръмп заяви, че би публикувал документите по делото, а през февруари главната прокурорка на САЩ Пам Бонди каза, че списъкът с клиентите на Епстийн е на бюрото ѝ и предстои тя да го разгледа. Последната официална информация от Министерството на правосъдието на САЩ, което Бонди ръководи, обаче е, че подобен списък няма, а Епстийн се е самоубил в затвора.
Източници от администрацията на Белия дом казват, че Бонди е влязла в конфликт със заместник-директора на ФБР Дан Бонгино, който обмислял да подаде оставка заради поведението на властите по случая. Популярни крайнодесни инфлуенсъри като Лора Лумър настояват за повече прозрачност. Председателят на Камарата на представителите на САЩ Майк Джонсън също настоя всички документи, свързани с Епстийн, да бъдат публикувани.
В същото време след раздора между Тръмп и Мъск, милиардерът написа в своята социална мрежа Х, че името на Тръмп присъства в документите по делото Епстийн. След това той изтри публикацията си.
Кой беше Джефри Епстийн?
Богатият финансист бе обвинен в сексуално малтретиране на 14-годишно момиче през 2006 година. Той обаче успя да се измъкне, като излежа по-малко от 13 месеца в затвора. През 2019 година Епстийн бе задържан за трафик на малолетни момичета с цел сексуална експлоатация. Според официалната информация Епстийн се самоубива в затвора през август 2019 г., докато чака присъдата си. Дългогодишната му сътрудничка и приятелка Гислен Максуел беше осъдена през 2022 г. за съучастие в престъпленията му.
Делото извади на преден план връзките на Епстийн с влиятелни личности, сред които е и британският принц Андрю, който отрича да е извършил престъпления, но прекрати публичните си изяви покрай скандала. Приятелските отношения на Епстийн с личности като Бил Клинтън и Доналд Тръмп също попаднаха във фокуса на общественото внимание.
Липсата на повече информация за контактите на Епстийн сериозно заплашват единството на привържениците на Тръмп, предупреждават крайнодесни коментатори и приближени на президента. "За да изчезне всичко това, ще загубите 10% от движението MAGA", предупреди бившият стратег на Тръмп Стив Банън.
Екосистемата, която захранваше Тръмп, се обръща срещу него
Доналд Тръмп използва конспиративните теории като политически трамплин от години. Още по време на първия мандат на Барак Обама той разпространяваше неверните твърдения, че 44-тият президент на САЩ не е роден на територията на страната. Вече като държавен глава, а и по време на мандата на Джо Байдън, профилите на Тръмп в социалните мрежи се превърнаха в трибуна за всевъзможни конспирации - особено по теми като миграция, престъпност и клевети за политическите му противници. Сега обаче цялата тази култура, маркирана от ключовото изказване на бившата му съветничка Келиан Конуей за съществуването на "алтернативни факти", може да застигне Тръмп и да му създаде сериозни проблеми, отбелязват наблюдатели.
Крайнодесните телевизионни канали в САЩ и социалните мрежи отдавна награждават реториката, пълна с хиперболи, и безразсъдните спекулации, пише Брайън Стелтър в Си Ен Ен. Алгоритмите не търсят непременно отговори - те търсят участие на потребителите, а задаването на въпроси за предполагаемо прикриване от страна на правителството определено подхранва участието им. За Тръмп обаче това се превръща в проблем, тъй като този път той и администрацията му са в позицията на тези, които "прикриват нещо". Както Си Ен Ен припомня, Тръмп и Епстийн са били приятели, самият той в интервю през 2002 година казва "Познавам Джеф от 15 години. Той е страхотен човек". И допълва: "Много е забавно да си около него." Тръмп впоследствие се опитва да се дистанцира от това приятелство.
Американският президент все повече се превръща в мишена на конспиративното мислене на своите поддръжници - същата позиция, в която той постави Барак Обама, като преди повече от десет години без основателни причини постави под съмнение мястото му на раждане, коментира още Стелтър.
Сега Тръмп настоява документите по делото да бъдат публикувани. Очевидно американският президент е послушал влиятелни конспиратори и негови привърженици като радиоводещия Алекс Джоунс, който в неделя го предупреди: "Публикувайте всичко. То няма да изчезне. Само ще се разраства десетократно. Извън контрол е."Материалът е публикуван в DW>>