вторник, 18 февруари 2025 г.

Енергийната комисия отхвърли предложението за национализация на "Лукойл Нефтохим"

Нефтената база на "Лукойл Нефтохим" на Росенец край Бургас
Снимка: кореспондент на БТА в Бургас Христо Стефанов

 С 6 гласа "за", 8 "против" и два "въздържал се" Комисията по енергетика в Народното събрание не прие на извънредното си заседание днес проекта на решение, задължаващ Министерския съвет (МС) да предприеме действия за национализиране на активите на "Лукойл" в България, предаде БТА.

Вносители са Радостин Василев от Парламентарната група на МЕЧ и група народни представители.

Проектът предвиждаше да задължи МС да изготви и предложи за гласуване в Народното събрание проект за инвестиционен разход за придобиване на "Лукойл Нефтохим Бургас" АД и "Лукойл-България" ЕООД от българската държава, както и да започне преговори със собствениците на двете дружества с тази цел.

На заседанието присъстваха представители на Министерството на икономиката и индустрията (МИИ), Министерството на финансите (МФ) и Министерството на енергетиката (МЕ). От финансовото и енергийното министерство бяха изложени резерви по предложението и то не беше подкрепено.

В края на януари председателят на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски настоя държавата да купи "Лукойл Нефтохим Бургас". Пеевски заяви това пред журналисти в парламента и коментира, че в момента около рафинерията има много проблеми. По думите на Пеевски стойността на рафинерията е три милиарда лева. Още тогава Радостин Василев подкрепи идеята.

Най-правилното нещо в момента е държавата да се включи, да купи "Лукойл", при условие, че има златна акция и има решение на парламента, че трябва разрешение при купувач, най-лесно е за държавата после да търси партньори, ако не иска сама да го оперира. Българите трябва да имат евтини горива", коментира Пеевски, аргументирайки се с това, че рафинерията излиза в планов ремонт за няколко месеца. Държавата трябва да провери ще има ли горива за пазара, каза на 29 януари Пеевски.

"Представете си как вадим 3 милиарда лева въпреки всичките приказки за дупка в бюджета, от вашите и от нашите джобове, след което закупуваме "Лукойл", за да попадне в ръцете на Пеевски, а може би и на един министър на енергетиката, който има семеен бизнес под бранда "Лукойл", заяви в отговор съпредседателят на ПГ на ПП-ДБ Николай Денков.

"Лукойл" обяви в края на 2023 година, че "поради значителни промени в условията на експлоатация" нейната рафинерия в България може да бъде обявена за продажба. От март 2024 г. България спря да купува петрол с руски произход. 

Миналия декември служебния министър на енергетиката Владимир Малинов каза, че българската държава следи отблизо процеса, но не може да има пряка намеса при смяна на собствеността на рафинерията "Лукойл Нефтохим". През ноември Малинов заяви, че правата, с които българската държава разполага съгласно акцията, клас "А", в "Лукойл Нефтохим Бургас" са прекалено ограничени.

Новините от днес и със задна дата