Огромен ръст на случаите на вродени аномалии се наблюдава през миналата година в област Плевен. Броят на децата, които са диагностицирани и лекувани с подобни проблеми, се е увеличил със 113% в сравнение с 2023 г. Това показва сравнение на данните от здравната каса за двете години, пише clinica.bg.
Общо 3457 са били случаите на деца с вродени аномалии през миналата година, за които е платила здравната каса в цялата страна. Ръстът им е с 441 случая или с 15 на сто. Той обаче не е равномерен в различните области.
Най-голям - 113%, той се оказва в Плевен.
Там случаите са се увеличили от 133 през 2023 г. на 284 през миналата година.
Най-голяма част от децата са били лекувани в "Сърце и мозък" - от 66 през 2023 г. те са достигнали 229 през миналата година. Успоредно с това има намаление на случаите в другите две болници, които поемат такива случаи в региона - в УМБАЛ-Плевен - от 51 на 47, и в "Авис Медика" - от 16 на 8.
Пловдив е втората област с по-голямо от средното за страната увеличение на случаите с вродени аномалии, но то е в рамките на 20%. От 821 през 2023 г., случаите там са станали 991 през миналата, като заслугата за ръста се дължи на УМБАЛ "Св. Георги". Там хоспитализациите са се увеличили от 811 на 953.
На практика болницата е единият от двата основни центъра за лечение на тези деца и ежегодно поема над 20% от всички подобни случаи.
В София - регионът с най-голям обем на хоспитализирани деца с вродени аномалии ежегодно, броят им се запазва почти непроменен. За една година той се е увеличил с 3% и е достигнал 1826, като основната част от децата с вродени аномалии се обслужва в единствената детска болница в страната - "Проф. Ив. Митев". Ежегодно тя поема около 30% от всички подобни случаи в страната, като през 2024 г. в лечебното заведение е имало 1142 такива хоспитализации.
Данните на здравната каса показват промените в хоспитализациите, но не дават обяснение за причините за тях.
Не е ясно дали те се дължат на промени в заболеваемостта в страната, незадоволени нужди или на други явления.
Децата с вродени аномалии се диагностицират и лекуват както след раждане, така и в по-късна възраст до навършване на 18 години. Възможните диагнози за прием са много, като обхващат както вродени аномалии на различни органи, например сърдечни, така и на умственото развитие. Съответно за всяка хоспитализация здравната каса плаща 2600 лв.
Източници на Dir.bg от медицинските среди в Плевен обясняват големия ръст на лекувани деца с аномалии в местната болница с огромния приток на родители на малчугани с тежки проблеми от цялата страна, които идвали именно в новопостроената клиника с модерна апаратура, начело на която е завърналият се в града да я поеме дългогодишен и търсен специалист по педиатрия и неонатология д-р Велимир Симов.
Той има над 20 години стаж
като лекар, като в продължение на 15 години е работил в ДМСГД - Плевен,
Отделение за доотглеждане на недоносени деца. През 2011 г. д-р Симов
става част от екипа на Първа МБАЛ - София, началник е на Отделението по
Неонатология. Според медици, той е доказан професионалист в сферата на
интензивните и слединтензивни грижи за новородени деца с повишен риск,
родени с ниско и екстремно ниско тегло.