Онлайн платформа показва различни оферти на търговци на ток, от които крайните клиенти ще избират от кого да купуват електроенергия. Правилата за работата ѝ са качени за обществено обсъждане. От 1 октомври 2020 г. всички небитови потребители вече купуват ток на пазарни цени. До края на 2025 г. това ще се случи и с битовите абонати.
Целта на платформата е да се улесни и насърчи изборът и смяната на доставчик и да се повиши конкуренцията между търговците, пише в мотивите към проекта.Когато клиент избере оферта на платформата, автоматично ще се изпраща заявка до търговеца, който до 7 работни дни трябва да му предложи договор. В него не може да има условия, които не са били обявени преди това в офертата. Абонатът трябва да приеме или отхвърли договора до 7 дни. Ако клиентът не намери подходящо предложение, може да се обърне към всеки търговец за изготвянето на индивидуална оферта.
Всяко лице, притежаващо лицензия за дейността „търговия с електрическа енергия“ на територията на Република България, което доставя или възнамерява да доставя електрическа енергия на крайни клиенти, е длъжно да се регистрира на платформата чрез подаване на искане по образец до оператора на платформата.
Тя не осигурява възможност за сключване на договор за доставка на електрическа енергия, както и за изготвяне и избор на индивидуални оферти по специфични критерии, пише в правилата.В тях е посочено, че цената в публикуваните оферти е цена за активна електрическа енергия и може да включва разходи за балансиране, които са дължими от крайния клиент. Размерът на цената в публикуваните оферти не включва утвърдените от комисията цени за мрежови услуги и за задължения към обществото, както и всички други нормативно определени данъци и такси, включително акциз и данък добавена стойност