![]() |
Снимка: БТА |
Министерството на образованието и науката предлага въвеждането на нов тип задачи в Националното външно оценяване след 7. и 10. клас за идната учебна година. Учениците вече няма да държат познатия тип изпит по математика, а такъв, в който ще бъдат включени интегрални задачи по природни науки. Това обяви образователният министър Красимир Вълчев.
"Заложили сме т. нар. интегрални изпити още през 2020 година с идеята да се случат през 2022 година, но са били отлагани в последните 3-4 години. Тези задачи ще изискват, за да бъдат решени, в крайна сметка математически алгоритми и математически изрази, но това ще бъдат, в общия случай, по-прости математически изрази и алгоритми", каза Красимир Вълчев.
Примерни задачи от новия тип ще бъдат публикувани съвсем скоро, а учениците ще имат 9 месеца да се запознаят и подготвят за тях. Част от заданията ще бъдат свързани със скорост, време, разстояние, мащаб, налягане, ток и съпротивление, представени чрез реални, приложими ситуации. Целта е да се приоритизират природните науки и да се замени културата на заучаване с усвояване на практически умения.
Планирано е въпросните нови задачи ще бъдат 6 от общо 24 за седмокласниците и 6 от общо 18 - за завършилите 10. клас, съобщи Евгения Костадинова, Дирекция "Съдържание на предучилищното и училищното образование" - МОН.
Ето и част от примерните задачи, показани от МОН:
Министерството предлага и увеличение на часовете по гражданско образование в 11. и 12. клас, като ще бъдат включени нови теми: трудова заетост, социално подпомагане, публични финанси, информираност по обществени теми и други.
Същевременно се залага и на добавяне на теми по здравно образование, насочени към изграждане на навиците за здравословен начин на живот и лична отговорност.
По-пълноценна почивка за ученици и учители около празниците и между двата срока предлагат още експертите от ведомството в проекта за график на учебното време, който е публикуван за обществено обсъждане, предаде БНР.
Почивката около 1 ноември се предлага да е 4 дни от 31 октомври и да продължи до 3 ноември включително. Предложението на МОН е коледната ваканция да бъде от 24 декември до 4 януари включително, а пролетната за учениците от 1. до 11. клас от 4 април до 13 април. За бъдещите абитуриенти ваканцията ще започва малко по-късно - на 8 април.
Почивката между двата срока ще бъде три дни - от 31 януари до 2 февруари включително. В графика е предвидено 2 март (понеделник) да бъде неучебен ден. Той ще се слее с националния празник 3 март и ще се получат четири неучебни дни за учениците - от 28 февруари до 3 март.
По предложение на директорите, за да не се нарушава учебният процес за цяла седмица, неучебни ще са и дните на матурите и националните външни оценявания в 7. и 10. клас - 17 и 19 юни. По традиция неучебни ще са дните на матурите. Предвижда се на 20 май да е задължителният държавен зрелостен изпит по български език и литература, а на 22 май - втората матура.