сряда, 9 юли 2025 г.

Извеждат 25 души от нелегален дом за възрастни хора в Бургас

Снимка: БТА

 Извеждат 25 души от дом за възрастни хора в Бургас, съобщи на брифинг в Министерския съвет министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов.

Той каза, че вчера при проверка на Агенцията за качеството на социалните услуги (АКСУ) е установен нелегален дом за възрастни хора в Бургас. За жалост наистина състоянието им е тежко. Не е като в с. Ягода и във Варна, но е доста тежко положението, заяви Гуцанов. Проверките продължават, няма да остане нелегален дом, който да извършва такава дейност, гарантира министърът.

Показахме как, когато министерствата работят заедно, държавата може да се справи с всеки един проблем, заяви министърът и благодари на министър Георги Георгиев за успешната съвместна работа по темата. Въпросът с тези нелегални хосписи не е от вчера, не е от днес, но никой не се решаваше да покаже този проблем, посочи Гуцанов. Освен, че се инкриминира тази дейност се повишават в пъти и глобите от 7000 лв. на 25 000- 30 000 лв. за подобни нарушения.

Социалният министър припомни и предложенията на кметовете за 111 сгради, излязли от употреба като училища, детски градини, болнични заведения, които биха могли да се превърнат домове за възрастни хора. Следва оттук нататък да се направи оценка от АКСУ кои от тях наистина са подходящи, с какви средства, в кои региони и да се вземе най разумното решение, така че въпросът да бъде решен трайно, каза министърът.

Превръщаме в престъпление работата на нелегалните хосписи, домове за възрастни хора и друг тип такива заведения, обяви министърът на правосъдието Георги Георгиев.

Той отчете, че досега са изведени над 300 възрастни хора от такива нелегални домове, десетки са отнетите лицензи на хосписи от страна на здравните власти.

По думите му това е отговор от страна на изпълнителната власт, като част от започналата борба с имотната мафия, част от която бяха проверките в различни незаконни обекти, станали известни като "домовете на ужасите" в с. Ягода и във Варна. През последните няколко месеца заедно с експертите на Министерството на правосъдието, Министерството на труда и социалната политика, Министерството на здравеопазването и Министерството на вътрешните работи подготвихме законодателен отговор на това, на което се натъкнахме, който може да бъде наречен "поправката с. Ягода" и това е инкриминиране на подобен тип дейност.

Предвижда се лишаване от свобода за тези, които без лиценз осъществяват дейности, за които се изисква лиценз при положение, че веднъж е установено административно нарушение, каза Георгиев. По думите посегателството на основни човешки права група, грубото и нечовешко отношение към възрастни хора, които не могат да се грижат сами за себе си, налага решителен законодателен отпор. Затова от няколко дни на интернет страницата на Министерство на правосъдието вече са подготвени предложенията за промени в Наказателния кодекс и промени в областта на социалното законодателство, така че да се затегне режима на първо място за издаването на лиценз. Ще се следи стриктно на кого се издава, разширява се кръгът на свързаните лица, за които са установени нарушения, така че да не могат повторно да заявяват лицензи. Повишават се санкциите, които налагат социалните служби, модернизира се наказателното право, за да отговори на изключителната жестокост, нехуманно отношение и флагрантно нарушаване на закона, посочи Георги Георгиев.

Ако някой си мисли, че ще продължава да се крие под предлог, че предоставя стаи под наем и това ще му се разминава само с глоба до 7000 лв., дълбоко греши, заяви министърът. Затова, по думите му, законодателните промени предвиждат на първо място инкриминиране, тоест превръщането в престъпление, на работата на такива организации. Като тук обхващаме не само тези, които формално се водят управители на съответното юридическо лице, тъй като често се използват фирми бушони, а тези които на място организират или ръководят дейността, включително и другите лица, които им помагат, без значение имат ли нямат ли трудови договори дали се водят официално като камериери на стаите под наем, а всъщност да осъществява друга дейност, поясни правосъдният министър.

Той съобщи, че втората голяма промяна от страна на правосъдието и втората голяма промяна в областта на наказателното право е инкриминирането на дейността на тези домове, в които не се спазват стандартите в такава степен, че да застрашават живота и здравето на хората там.

На трето място се повишават наказанията за лица, които не са такива, но изпълняват ролята на фелдшери, медицински сестри и на помощен персонал, тъй като те по закон са длъжни да се грижат за лицата, които сами не могат да се грижат за себе си поради престарялост, болест, немощ, заяви Георгиев. Тепърва започват обсъжданията по отношение на промените, имаме редакции, които предстоят и от наша страна да се направят, за да можем да предложим на Народното събрание качествена адекватна уредба, заяви министърът. 

Новините от днес и със задна дата