понеделник, 30 юни 2025 г.

Инвеститорите обръщат гръб на Америка, Европа е новият остров на стабилността

 

Питър Рьоснер усеща и двете страни на търговската война на Доналд Тръмп.

Докато рисковете от нови мита означават, че изпълнителният директор на базираната в Люксембург водородна компания H2Apex вече не може да разчита на доставчици от САЩ за проект за над 200 милиона евро в Лубмин, Германия, инвеститорският интерес към европейски проекти расте.

"Инвеститорите в сектора на водорода сега се фокусират повече върху европейския пазар заради пълната несигурност и липсата на предвидимост в САЩ", заяви Рьоснер пред Ройтерс, допълвайки, че това включва както местни, така и американски играчи. "Условията в Европа не са идеални, но са стабилни."

Неговите думи отразяват тенденция, която се засилва през последните месеци: все повече инвеститори и компании насочват вниманието си към Европа, привлечени от разходни програми за инфраструктура и отбрана, които предлагат стабилност на фона на непредвидимата митническа политика на Тръмп. Това сочат над дузина интервюта с ръководители на компании и инвестиционни фондове.

Допълнително несигурността се подхранва от навика на Тръмп да отправя закани за мита и да подписва укази с неясно действие и спорна законова основа.

"САЩ преминават от много пазарно ориентирана и стабилна среда към политическа намеса и опити за разширяване на властта", коментира Кристоф Вицке от инвестиционния гигант Deka. "Това създава несигурност, че намеса може да има във всеки един момент", добавя той.

С наближаването на крайния срок за търговско споразумение на 9 юли — и предупреждението на Тръмп за 50% мита върху всички европейски стоки в случай на провал — инвеститорите вече пренасочват капитали.

По данни на LSEG"s Lipper Funds, над 100 милиарда долара са влезли в европейски фондове тази година — три пъти повече спрямо същия период през миналата, докато отливите от американски фондове са над 87 милиарда долара.

"Това е ясен знак, че пазарните сили и инвеститорите реално виждат стойност и имат доверие в Европа", коментира по-рано този месец президентът на ЕЦБ Кристин Лагард.

Промяната в настроенията личи и от слабото пазарно представяне на северноамериканското подразделение на Holcim, което дебютира на борсата в края на юни, въпреки гръмкото му обявяване в началото на 2024 г. В същото време акциите на самата Holcim, насочена към Европа, Латинска Америка и Северна Африка, скочиха с 15%.

Настроенията могат да се обърнат бързо.

Siemens Energy, която реализира над една пета от продажбите си в САЩ, също отчита промяна в настроенията, заяви финансовият директор Мария Фераро, на фона на скок от 84% в цената на акциите на компанията от началото на годината.

Нарастващите инвестиции са от ключово значение и за усилията на ЕС да възстанови икономиката си и да навакса конкурентния разрив с Китай и САЩ.

Данни на Бундесбанк показват, че преките чуждестранни инвестиции в Германия са се удвоили до 46 милиарда евро за първите четири месеца на 2025 г. — най-високото ниво от 2022 г.

Същевременно германските компании дори са изтеглили средства от САЩ в три от първите четири месеца на годината.

Въпреки позитивната тенденция обаче, мнозина инвеститори предупреждават, че Европа е под натиск да действа по-бързо, да подобри регулациите и да изпълни ангажиментите си за разходи.

"Тези настроения могат да се обърнат бързо. Това трябва да е и предупреждение, и стимул да използваме момента и да реализираме планираната програма", заяви Щефан Винтелс, ръководител на държавната банка KfW.

В съзвучие с това, Хайо Креше, партньор в Altor, допълни: "Прозорецът от възможности за Европа да привлече капитал няма да е отворен вечно."

Изпълнителният директор на Deutsche Bank, Кристиан Зевинг, който наскоро посети Катар, Абу Даби и Саудитска Арабия, също отбеляза огромния инвеститорски интерес към Европа и Германия, макар и с предупреждението, че стабилни условия трябва да се гарантират в дългосрочен план.

"Това не са хора, които инвестират за два дни. Но те със сигурност виждат какво се случва в света в момента."

Новините от днес и със задна дата