![]() |
Снимка: БНТ |
Властите в Гюргево, полиция и жандармеристи провеждат целенасочени проучвания, след като две обаждания на спешния телефон 112 съобщиха за евентуално наличие на диво животно, вероятно пантера, изчезнала от България, в района на Гюргево, предава Аджерпрес, цитирана от БТА.
"На 29 юни в 15:55 ч. полицията в община Гюргево е уведомена чрез обаждане на 112 от мъж, относно факта, че в района на Пуйени той е забелязал следи от диво животно, вероятно пантера, изчезнала от Република България. Въз основа на съобщението полицията е отишла на място, но в района не е установено наличието на диво животно и проверките са продължили. В последствие, в нощта на 29 срещу 30 юни, е получено обаждане на 112 относно факта, че в района на Истру, в община Гюргево, е наблюдавано въпросното животно", се посочва в прессъобщение на полицейския инспекторат в Гюргево, публикувано днес.
Местните медии коментират, че черната пантера се издирва повече от седмица от властите в България. Телевизия Антена 3 отбелязва, че българските власти са наложили като предпазна мярка пълна и безсрочна забрана за достъп до Природен парк "Шуменското плато".
По-рано днес у нас се появи нов сигнал за издирваната черна котка. Късно снощи на тел. 112 мъж шофьор на лек автомобил е съобщил, че е забелязал голяма черна котка на пътя между ловешките села Казачево и Сливек. Направен е оглед на района, но конкретни следи не са били открити. Междувременно институциите призовават хората в района да бъдат предпазливи.
Сигналът за животното беше подаден от жител на Шумен на 20 юни. След 11-дневното му издирване забраната за влизане в района на Шуменското плато отпада. Междувременно експерти изразиха сериозни съмнения относно автентичността на доказателствата. Според доц. д-р Стоян Лазаров от Националния природонаучен музей при БАН, прословутата следа в калта може да не е от дива котка, а от голямо куче.
"За толкова време, да не може да бъде доказано, че това животно е там или го няма, е малко странно", коментира той и допълни, че се съмнява в автентичността на видеозаписа, който стана публичен.
Според него, ако животното е отглеждано в домашни условия, то не е обучено да ловува дивеч. По-вероятно е да търси храна близо до населени места - малки села и махали, където има достъп до кокошки, бездомни кучета и котки.