![]() |
Снимка: Булфото |
Единственият изход е отстраняване на президента, заяви по БНР икономистът Красен Станчев по повод предложението на президента Румен Радев да се проведе национален референдум с въпрос "Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута евро през 2026 г.?"
"Този акт на президента суспендира не само Конституцията, но и прекъсва процедурата по преговори с ЕК и ЕЦБ и процедурата по издаване на конвергентен доклад. Призовавайки за референдум, той манипулира общественото мнение. Манипулирането на парите е многостранно, то не е само с обществено мнение", коментира председателят на УС на Института за пазарна икономика.
"В тази игра президентът винаги печели - той е нещо като гълъб, който играе шах. Тича по полето, разхвърля фигурите, прави някакви други неща и след това отлита и казва, че е спечелил партията. Това е доста сериозен акт на президента, който, или не трябва да бъде зачетен от НС, т.е. да не бъдат приети тези неща, но то няма начин, след като ги е внесъл, да не бъдат приети, или да бъдат отхвърлени. Но когато бъдат отхвърлени с решение на НС, президентът ще сезира Конституционния съд и пак ще спре процедурата. Ситуацията не е тривиална", обясни Станчев.
И се съгласи с твърденията, че "това е подарък за Путин" и че "това е саботаж", каквито мнения изразиха и управляващите от ГЕРБ, в това число и вътрешният министър Даниел Митов, така и депутатите от ПП-ДБ.
Според Красен Станчев в българското общество няма консенсус по темата за приемане на еврото, защото няма обяснение на нещата.
"Манипулирането на общественото мнение и вярата, че едно мнозинство ще вземе правилно решение, е доста глупаво", категоричен бе икономистът в интервю за предаването "Преди всички". Тук няма някаква война между институциите, разясни той и уточни, че е налице съзнателен опит за саботиране на процедура, която е започнала.
"Тук има един гълъб, който печели от цялата тази ситуация. Съответно гълъбът трябва да бъде сложен в клетка", каза той по адрес на Румен Радев.
Красен Станчев напомни и какви са рисковете от приемането на еврото. По думите му нито едно от условията за членство в еврозоната не противоречи на интересите на българските граждани.
ка да направи президентът, всъщност давате път на онези, които искат да противоречат или да деградират интереса и благоденствието на българските граждани", смята той.Шефът на Института за пазарна икономика изброи ползите от присъединяването към еврозоната.
"Премахва се възможността за манипулиране през бюджета и публичните финанси на благосъстоянието на българските граждани и преразпределяне на около между 2 и 4 млрд. на година през прокуратурата. Това е - няма нещо особено. Всичко останало работи. Имаме ситуация на т.нар. уседнал бандит, който взима малка част от пицата, оставя останалите да ядат, но взима тази част от пицата постоянно. В момента става дума за прехвърляне на правата от една група, която яде от пицата, на друга група. Президентът иска да дойде друга група, която да яде от пицата", коментира икономистът.