Страници

сряда, 22 април 2026 г.

ВСС избра заместничката на Сарафов Ваня Стефанова за нов и.ф. главен прокурор

Снимка: БТА

Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет прие за сведение заявлението на Борислав Сарафов, че оттегля съгласието си да изпълнява функциите на главен прокурор.

Единодушно с 8 гласа "за" кадровиците на обвинението избраха зам.-главния прокурор Ваня Стефанова за нов и.ф. главен прокурор.

Съгласно Закона за съдебната власт след оставката на Сарафов трябваше да го наследи едно от двете му заместнички, като с предимство е по-старшата. За такава се счита тази, която заема длъжността от по-дълго време.

Стефанова е зам.-главен прокурор от 13 януари 2025 г., а колегата ѝ Магдалена Лазарова - от 12 май 2025 г.

От ВСС изпратиха писмо дали дава съгласие да заеме поста, тя отговори положително и час по-късно прокурорската колегия я избра без дебати.

Ваня Стефанова е завършила право в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Работила е като помощник следовател и следовател в Софийска окръжна следствена служба, като прокурор в Районна прокуратура - Сливница, заместник на административния ръководител - заместник-районен прокурор на Районна прокуратура - Сливница, прокурор в Софийска градска прокуратура.

От 13.09.2013 г. до 04.03.2015 г. Ваня Стефанова е заместник-председател на ДАНС.

След това се връща като прокурор в Софийска градска прокуратура, после във Върховна касационна прокуратура.

От 2020 г. е завеждащ отдел "Специализиран" във Върховна прокуратура, докато е избрана за зам.-главен прокурор.

Кадровиците на обвинението напомниха, че колегите им от съдийската колегия вече проведоха на два пъти аналогичен избор на друг от "тримата големи" в съдебната власт.

Георги Чолаков беше избран за и.ф. председател на Върховния административен съд на 12 ноември 2024 г.. Той остана на поста след изтичането на редовния му 7-годишен мандат, след като тогавашните процедури за избор на титуляр не приключиха с успех.

Мариника Чернева беше избрана за и.ф. председател на ВАС на 14 октомври 2025 г.

Сарафов подаде оставка на третия ден след изборите, на които "Прогресивна България" спечели пълно мнозинство в следващия парламент.

Тази сутрин избраният за депутат от партията на Румен Радев Иван Демерджиев постави ултиматум и.ф. главен прокурор да се оттегли днес.