Страници

вторник, 15 юли 2025 г.

Докладчикът за Скопие в ЕП Томас Вайц получил заплахи за живота

 

Докладчикът за напредъка на Република Северна Македония в европарламента Томас Вайц се оплака, че е получил смъртни закани.

"Получих заплахи за живота, други заплахи и това продължи и след гласуването на доклада", каза в интервю  Вайц в интервю за ТВ Канал 5.

В интервюто той казва, че българските евродепутати са искали да го отстранят от позицията на докладчик за Северна Македония, както и че е бил подложен на "сериозен натиск и мръсна кампания". Вайц разказа, че е бил наричан пристрастен и корумпиран, а телефонният му номер е бил споделен в крайнодесни групи в приложението Телеграм, предаде кореспондентът на БТА в Скопие.

Той обвини българските евродепутати, че изобщо не са искали да има доклад за Северна Македония, това е била главната им цел и са се опитвали да го блокират.

В същото време докладчикът за ЕП подчерта, че докладът за напредъка на Република Северна Македония в евроинтеграцията не трябва да се използва като причина конституционните промени в страната да не бъдат осъществени.

"Това е споразумение, което Северна Македония е подписала с ЕС, че тези промени ще бъдат направени и веднага след това ще започнем същинските преговори за присъединяване. Мисля, че голяма част от населението в Северна Македония иска да види как държавата става член на ЕС и се надявам, че правителството ще изпълни необходимите искания", каза Вайц.

На въпрос как езикът и идентичността на хората в Северна Македония са се озовали в доклада, при положение, че практиката не е такава, Вайц отговаря, че "също така няма практика езикът и идентичността на държава кандидат-член да се преразглежда от когото и да било, но за съжаление, тя се преразглежда от български политици, представители на правителството и евродепутати" поради което е смятал, че е важно да бъдат споменати, но явно без да се интересува от историческите факти.

"Поправките, че трябва да бъде призната идентичността и езика (на Северна Македония) бяха от четири групи - ЕНП, Социалдемократите, Обнови Европа и Зелените. Всичките четири групи внесоха различни поправки, всички искаха признаване на идентичността и езика и аз, като докладчик, подкрепях това. И може да видите, че също внесох поправка в тази посока, но това дойде от четирите групи.", обясни той.

"За съжаление, ЕНП оттегли подкрепата си за проектодоклада, който беше съгласуван между всички нас, включвайки и Консерваторите, и Патриоти за Европа..., но те оттеглиха подкрепата си... поради което предложих гласуването (в Комисията по външни работи на ЕП) да бъде отложено, за да намеря решение", разказа още Вайц.

И обясни, че също е направил опит да коригира текстовете, които станаха причина за реакциите и отпора.

"Също така предложих поправка, която би била решение и която описва, че признаването (на езика и идентичността) е на основата на днешните реалности и няма връзка с историята. Тази поправка беше гласувана с 220 гласа "за", недостатъчно, за да стане част от доклада, но това не е изненадващо, защото ЕНП и Социалдемократите гласуваха "против", каза Вайц.

Докладът за напредъка на Република Северна Македония по пътя към ЕС беше приет миналата седмица с 461 гласа "за", 121 гласа "против" и 107 "въздържал се" от 689 гласували в 720-местния парламент. В него са включени т.нар. "български поправки" за езика и идентичността, внесени от ЕНП след възникналия скандал по темата.