Близки на трансплантиран млад мъж твърдят, че той е починал заради вътрешноболнична инфекция. Изпълнителна агенция "Медицински надзор" проверява случая и двете лечебни заведения, в които пациентът е бил опериран.
В края на октомври 2024 година на 39-годишния Петър Стоянов е трансплантиран с бъбрек в УМБАЛ "Александровска болница". Вуйчо му Константин Димитров е неотлъчно до него. "Човекът с него бързо се възстанови. Той остана в болницата. Бяха ни казали, че има бактериална инфекция и нищо повече като конкретика", обясни пред bTV Димитров.
В медицинска документация от "Александровска болница", с която близките разполагат, се вижда, че от секрета на раната е изолирана бактерията Клебсиела пневмоние. "Раната не зарастваше дълго време. И лекарите, така казваха, не бяха доволни от това как бъбрекът работи", допълни Константин Димитров.
Стига се до повторна операция, при която хирурзите изваждат присадения бъбрек. Пациентът е изписан, но не се чувства добре - поддържа температура, коремът му е подут, хемоглобинът - критично нисък. Петър търси помощ в болница "Токуда", където посещава хемодиализата. Там се извършва спешна трета операция.
"И се оказа, че целият му корем е пълен с гной, със съсиреци, които трябваше да бъдат изчистени и те установиха още при приемането, че има тази бактерия, която е вътрешноболнична инфекция от "Александровска". Освен този кръвоизлив, виждат, че има и забравена част от експлантирания бъбрек", твърди вуйчото на починалия мъж.
Следват редица усложнения, мъчителни дни и нощи в борба за живота на Петър. Въпреки усилията на лекарите мъжът издъхва в "Токуда", дни преди да навърши 40 години. Законът задължава лечебните заведения да уведомяват контролните органи при смърт или влошаване на трансплантиран.
Потърсени за коментар, от болница "Токуда" заявяват: "Към момента тече официална проверка от отговорните институции. "Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда" няма да коментира случая до приключване на проверката". Лечебното заведение уверява, че са спазени всички медицински и етични правила за работа от екипа, ангажиран със случая.
От "Александровска болница", където е извършена трансплантацията, отказаха коментар, като уточниха, че досега не са знаели за случая. Ръководството е назначило вътрешна проверка.
Майката на починалия Петър пише сигнал до Изпълнителната агенция "Медицински надзор". Около 2 месеца по-късно е уведомена, че тя тепърва предстои да започне, заради което подава жалба до здравното министерство. Оттам отговарят, че жалбата е разпределена по компетентност. "Това ни кара да смятаме, че се оставя някакво време, евентуално да се прикрият документи или нещо да се преправи", каза Константин Димитров.
От Изпълнителна агенция "Медицински надзор" отхвърлят обвиненията и твърдят, че проверката не е започнала веднага заради голямата натовареност на служителите. "Срокът за извършване е до два месеца. При фактическа и правна сложност, срокът може да бъде удължен с още един месец. Така че проверката е в срок. Тече производството", каза Стела Йончева-Кръстева, дирекция "Контрол на медицинските дейности и права на пациентите", ИАМН.
Междувременно семейството на Петър твърди, че е разбрало и за друг трагичен случай на трансплантиран в "Александровската болница" от края на 2023 година. При пациентката е открита същата бактерия.
"Клепсиела пневмоние - това е името на бактерията, която е изолирана. Оказва се, че същата бактерия, отново полирезистентна, е изолирана и при друг пациент от същата донорска ситуация. Това е записано в епикризата. Би следвало лечебното заведение да докладва за тези случаи в РЗИ, за да може да се извърши проверка", обясни Величка Костадинова, адвокат на семейството на починалата пациентка.
От "Александровската болница" не коментираха този случай.
До края на работния ден в понеделник, 14 юли, Здравното министерство не успя да направи справка дали случаите са докладвани.
"Не бих могла да кажа, че има системен проблем, тъй като за тази година имаме един сигнал за вътрешноболнична инфекция за друго лечебно заведение, не в "Александровска". Извършени са две нови контролни производства. При тях не са установени нарушения", посочи Радка Николова, зам.-изпълнителен директор на ИАМН.
Бактерията Клебсиела пневмоние съществува и в околната среда, но е често срещана в болниците. "Това е един от основните причинители на вътрешноболнична инфекции. Смята се, че е отговорен за около 10% от тях. Както показва името - Клебсиела пневмоние, тя може да причини пневмония, но не само. Може да причини инфекция на кръвния поток, на рана при мястото на операцията, а също така може да бъде свързана и с менингит", посочи проф. Радостина Александрова, учен от БАН.
"Александровската болница" е един от двата водещи центрове за бъбречни трансплантации у нас. От началото на годината там са извършени 7 трансплантации, а миналата година - 15.
Списъкът с всички чакащите е дълъг - здрав орган очакват 881, като 810 имат нужда от бъбрек.
"Той тръгна с голяма надежда да живее. И до последно си правеше сметки за ремонти, за такива неща. Не допускаше, че ще свърши по този начин. Не искаме да отмъщаваме", каза вуйчото на починалия млад мъж.