Страници

събота, 19 юли 2025 г.

Шефът на КЗК: Проверките показаха, че еврото се използва като повод за вдигане на цените

Снимка: БТА

"Резултатите от проверките на институциите доказват, че еврото се използва като повод за повишаване на цените", заяви в "Денят започва с Георги Любенов" по БНТ председателят на Комисията за защита на конкуренцията Росен Карадимов.

Според него може да става дума за спекулативни практики или забранени споразумения, но еврото не може да е причина за скока на цените.

В момента се прави секторен анализ. Проучването обхваща 46 търговски вериги с 460 обекта в 30 населени места.

Анализът проследява цялата верига на предлагане от производството до крайната продажба и цели да установи дали регистрираното увеличение на цените от проверките на Националната агенция за приходите (НАП) и Комисията за защита на конкуренцията (КЗП) се дължат на антиконкурентни практики. 

В рамките на секторния анализ на храните КЗК изиска и от НСИ данни, подавани от търговските вериги към националната статистика, но получи отказ.

Карадимов определи случая като типичен пример за липса на координация между държавни институции. Именно заради това бяха подписани споразуменията между КЗК, КЗП и НАП, както и с Комисията за регулиране на съобщениетo (КРС), посочи Карадимов и допълни, че вече има синхрон и пълно взаимодействие между регулаторите.

Освен храните другият ключов сектор, който трябва да се анализира, е фармацевтичният.

"36 процента от доходите на българските семейства отиват за лекарства", коментира Росен Карадимов. Предстои среща с Асоциацията за паралелна търговия, след която ще стане ясно къде са изкривяванията в този пазар.

"Еврото дава финансова стабилност, ще повиши изключително много рейтинга на държавата, ще намали лихвите по кредитите, ще даде много по-голям интерес на чуждестранните инвеститори да влязат в България, страната има нужда от чужди инвестиции, не виждам проблем, а изцяло позитиви от въвеждането на еврото", допълни Карадимов.

По думите му секторният анализ на храните се базира на информацията от Националната агенция за приходите и от Комисията за защита на потребителите въз основа на техните проверки. Карадимов го изтъкна като пример за взаимодействие, а не за изолация на различните регулатори.

"Има много бизнес сделки, разрешени в миналото от КЗК, които може да се окажат предпоставки за създаване на господстващо положение на някой пазар", каза още Карадимов, без да навлиза в подробности. Но поясни, че когато това бъде проверено и излезе наяве, всички ще видят какви са правомощията на КЗК

"Популярността и обществената приемливост на КЗК стана толкова голяма, че хората започнаха да ни заливат с жалби и сигнали", обобщи Росен Карадимов, който отскоро е начело на антимонополната комисия.

"Само от началото на май до края на юни сме получили 121 сигнала, между които има и жалби за имотни спорове", отчете шефът на Комисията за за защита на конкуренцията. Спрямо същия период на миналата година сигналите са били 21. Това показва, по думите му, че нараства общественото доверие към надзорния орган.